Objavljeno: 06-09-2024 | 10:47
Federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić sa saradnicima obišao je radove na izgradnji novog objekta “DS & Farmer” iz Bužima, opšte poljoprivredne zadruge, vlasnika Samira Duranovića koja se bavi proizvodnjom mlijeka te uvozom, uzgojem i prodajom visokomliječnih grla. Duranović je upoznao ministra Hrnjića s aktuelnim radovima na izgradnji novog modernog objekta koji će značajno unaprijediti poslovanje ove farme te dovesti do novih upošljavanja.
Ministar Hrnjić istakao je važnost ovakvih investicija za unaprjeđenje poljoprivrede te naglasio značaj novčanih podrški koje poljoprivrednici ostvaruju kroz modele i mjere resornog federalnog ministarstva.
Nova ulaganja
Ponosni smo na mjere kojima unaprjeđujemo poljoprivrednu proizvodnju. Ohrabrujemo naše poljoprivredne proizvođače da ulažu u izgradnju i proširenje svojih poljoprivrednih gazdinstava. Ova farma podržana je kroz model poticaja proizvodnji i model model ruralnog razvoja, u posljednjih sedam godina, s više od 1,4 miliona KM. Sistematičnim pristupom i adekvatnim poslovnim odlukama vlasnik se odlučio na izgradnju novog objekta koji će doprinijeti još boljim rezultatima i povećanju obima proizvodnje, kazao je ministar Hrnjić tokom posjete.
Vlasnik Samir Duranović izrazio je zadovoljstvo novim ulaganjima kao i podrškama koju je ova farma dobila od resornog federalnog ministarstva ali i drugih nivoa vlasti.
Ovo je veliki korak za našu farmu, općinu, kanton ali i razvoj sektora mljekarstva na području Unsko-sanskog kantona i šire. Radi se o novom modernom objektu koji se gradi po evropskim standardima, istakao je Duranović.
Bešćo Alibegović, pomoćnik za poljoprivredu i prehrambenu industriju federalnog ministra, pohvalio je nastojanja vlasnika ove farme da nabavkom novih rasplodnih grla visokog genetskog potencijala želi povećati proizvodnju po grlu kao i ukupnu proizvodnju na gazdinstvu, te kroz izgradnju novog objekta proširiti postojeće kapacitete i poboljšati uslove držanja životinja.
Ovo je svakako primjer, ali i poziv drugim poljoprivrednim proizvođačima da kroz podršku našeg ministarstva, kao i kroz podrške ostalih nivoa vlasti, prošire i unaprijede svoja poslovanja, kazao je Alibegović.
Najmodernija farma u Krajini
Ali Emir Duranović objašnjava da se radi o investiciji u objekat od 1,3 miliona KM, te nabavci visokosteonih junica u vrijednosti od 500.000 KM.
Ukupna investicija bit će blizu dva miliona KM, s kapacitetom od oko 90 grla. Objekat je veličine 1.100 m2 sa slobodnim sistemom držanja krava i najboljom mogućom opremom koja se trenutno ugrađuje u takve objekte i u Evropskoj uniji. Goveda će imati tzv. dušeke za ležanje, fleksibilne boksove, najsavremeniji rashladni sistem, optimizovano osvjetljenje, izmuzište sa modernim načinom hranjenja, čišćenje i izđubrivanje, kazao je Ali Emir, sin Samira Duranovića i čovjek koji brine o svim operativnim poslovima na farmi.
Ističe da će izgradnjom novog objekta biti ispunjen postavljeni cilj kojim se nastoje uvesti visoki standardi u načinu držanja i hranjenja goveda kao i ostalih zahtjeva vezanih za visoku produkciju i zdravlje životinja.
Na farmi se trenutno, u više improviziranih objekata, nalazi 75 grla od kojih je 60 trenutno u muži. Trenutna proizvodnja na godišnjem nivou je oko 600.000 litara, a s izgradnjom novog objekta cilj nam je dostići 1.000.000 litara na godišnjem nivou što smatramo potpuno realnim. Imamo pet stalno uposlenih, a izgradnjom novog objekta doći će i do novih upošljavanja, istakao je Ali Emir Duranović.
Vlasnici farme Duranovići su zadovoljni načinom na koji resorno federalno ministarstvo podržava poljoprivrednike u Federaciji BiH.
Što se tiče podrške s federalnog nivoa smatramo da u ovakvom obimu i načinu isplate i korištenja trebaju ostati i u narednom periodu kako bi farmeri u Federaciji BiH postigli što veće standarde na svojim farmama te maksimalno popravili produktivnost svojih farmi. Smatramo da je posljednjih pet godina Federalno ministarstvo poljoprivrede uložilo velike napore u povećanje nivoa poticaja te je način implementacije poticaja popravio situaciju, konkretno u mljekarstvu, u velikom obimu. Smatramo realnim i potrebnim nastaviti daljnju kontrolu svih vrsta poticaja, kako bi slika poljoprivrednika bila što jasnija i realnija, smatra Samir Duranović.
Hrnjić i Nanić o ulaganjima u poljoprivredu
Ministar Hrnjić je prije posjete farmi održao sastanak s načelnikom Općine Bužim Mersudinom Nanićem na kojem je istaknuto zadovoljstvo postojećim stepenom saradnje i izdvajanjem novčanih podrški za poljoprivredne proizvođače.
Načelnik Nanić istakao je da značajan broj poljoprivrednih proizvođača s područja Općine Bužim investira u kupovinu poljoprivredne mehanizacije i opreme čime nastoje modernizirati, ali i unaprijediti poljoprivrednu proi zvodnju.
Farma ’DS & Farmer’ je najveća na području Bužima, a s novim ulaganjima ojačat će lidersku poziciju te biti primjer brojnim poljoprivrednim proizvođačima s područja Bužima koji planiraju ulaganja i proširenja svojih gazdinstava, istakao je načelnik Nanić.
Proširenjem farme poboljšat će se i lokalni ekonomski razvoj kroz zakup privatnog i državnog poljoprivrednog zemljišta, ali i dovesti do smanjenja ovisnosti o uvozu mlijeka i visokomliječnih grla s obzirom da je planiran domaći uzgoj i prodaja na domaćem i inostranom tržištu.
Ministar Hrnjić ukazao je da ministarstvo realizira historijski budžet od 175 miliona KM te da je Strategijom razvoja poljoprivrede i ruralnog razvoja za period 2021-2027. godine planirano povećanje izdvajanja za novčane podrške u poljoprivredi. Bužim prednjači kada je proizvodnja mlijeka u Unsko-sanskom kantonu u pitanju. Uvijek su te brojke dosta velike. U ovoj budućoj savremenoj hali gdje će biti od 85 do 90 grla, nije riječ samo o brojkama već o kvaliteti mlijeka.
Ovdje se radi o savremenoj investiciji koja će biti templejt i pokazna investicija kako se treba voditi moderna farma. Mislim da čak ni u Evropskoj uniji nema puno ovakvih farmi. Dakle, ima određen broj farmi koje su modernizirane, ali nema baš svaki farmer u Evropskoj uniji kakvu ćemo imati ovdje u Bužimu, istakao je ministar Hrnjić.
Snažna poticajna politika sa federalnog nivoa
Federacija Bosne i Hercegovine kontinuirano ulaže značajna sredstva u razvoj poljoprivrede, s posebnim naglaskom na poticanje investicija i podršku poljoprivrednicima. Značajni pomaci su vidljivi i na području Unsko-sanskog kantona što potvrđuju statističke brojke kada je u pitanju izdvajanje za poljoprivrednike u ovom dijelu BiH.
Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Federacije BiH ove godine bilježi značajan napredak u pogledu poticaja, koji su povećani na 175 miliona konvertibilnih maraka (KM), u odnosu na 106 miliona KM izdvajanih prije dvije godine. Ovaj skok predstavlja veliki korak naprijed u podršci poljoprivrednicima, što se već pokazuje kao ključni faktor u razvoju svih grana poljoprivredne proizvodnje.
Kemal Hrnjić, federalni ministar poljoprivrede, ističe da se investicioni poticaji iz Federacije BiH izdvajaju na način da investitori mogu povratiti skoro 50% uloženih sredstava. Tako, primjerice, ukoliko investitor uloži dva miliona KM, Federacija mu vraća skoro milion KM, što ovu politiku čini vrlo privlačnom za buduće investitore.
Ovakva politika daje rezultate, a očekujemo da ćemo u narednim godinama imati još više ovakvih investicija, rekao je Hrnjić, naglašavajući kako ova vrsta poticaja već pokazuje pozitivne rezultate, posebno u vinogradarstvu i maslinarstvu, dok je mljekarstvu zabilježen rast od 4%.
Na lokalnom nivou, Unsko-sanski kanton također ostvaruje značajan napredak u pogledu poticaja. Samir Duranović, vlasnik poljoprivredne zadruge „DS & Farmer“ iz Bužima, pohvalio je povećanje poticaja i njihovu isplatu u realnim rokovima, te istakao značajnu razliku u podršci od strane Federacije BiH u odnosu na raniji period.
Dolaskom ministra Hrnjića, poticaji u oblasti kapitalnih investicija su se prošle godine povećali sa 20% na 42%, što je ogroman napredak. Nadam se da će taj nivo i način poticanja ostati stabilan i u budućnosti, kazao je Duranović.
Pored toga, općinski nivoi također daju svoj doprinos. U Općini Bužim ove je godine izdvojeno rekordnih 160.000 KM za poljoprivredne poticaje. Načelnik Općine, Mersudin Nanić, naglašava da, iako su ova sredstva skromna za veće projekte, cilj je potaknuti male poljoprivrednike da se razviju i postanu veliki proizvođači.
Ova sredstva su namijenjena podršci malih poljoprivrednika kako bi kroz određeni vremenski period napredovali i razvili se u veće proizvođače, pojasnio je Nanić.
Ova kombinacija podrške sa federalnog, kantonalnog i općinskog nivoa pruža solidnu osnovu za daljnji razvoj poljoprivrede u Bosanskoj krajini, koja već bilježi pozitivne rezultate u različitim granama poljoprivredne proizvodnje.
F. Vojić
Objavio: usn krajina