14/09/2024

UNSKO-SANSKE NOVINE

FEDERALNI MINISTAR POLJOPRIVREDE, VODOPRIVREDE I ŠUMARSTVA BORAVIO U BUŽIMU: Hrnjić udvostručio poticaje u poljoprivredi sa posebnim naglaskom na Krajinu

Objavljeno: 06-09-2024 | 10:47

FEDERALNI MINISTAR POLJOPRIVREDE, VODOPRIVREDE I ŠUMARSTVA BORAVIO U BUŽIMU: Hrnjić udvostručio poticaje u poljoprivredi sa posebnim naglaskom na Krajinu

Federalni ministar po­ljo­privrede, vodo­pri­vrede i šumarstva Kemal Hrnjić sa saradnicima obišao je radove na izgradnji novog objekta “DS & Farmer” iz Bužima, opšte poljoprivredne zadruge, vlasnika Samira Duranovića koja se bavi proi­zvodnjom mlijeka te uvozom, uzgojem i prodajom visoko­mliječnih grla. Duranović je upoznao ministra Hrnjića s aktuelnim radovima na izgra­dnji novog modernog objekta koji će značajno unaprijediti poslovanje ove farme te dove­sti do novih upošlja­vanja.
Ministar Hrnjić istakao je važnost ovakvih investicija za unaprjeđenje poljopri­vrede te naglasio značaj novčanih podrški koje poljoprivrednici ostvaruju kroz modele i mje­re resornog federalnog ministarstva.

Nova ulaganja
Ponosni smo na mjere kojima unaprjeđujemo poljo­pri­vrednu proizvodnju. Ohra­bru­jemo naše poljoprivredne proizvođače da ulažu u izgra­dnju i proširenje svojih poljo­privrednih gazdinstava. Ova farma podržana je kroz model poticaja proizvodnji i model model ruralnog ra­zvoja, u posljednjih sedam godina, s više od 1,4 miliona KM. Siste­matičnim pristupom i adekvatnim poslovnim odlukama vla­snik se odlučio na izgradnju novog objekta koji će doprinijeti još boljim rezultatima i povećanju obima proizvodnje, kazao je ministar Hrnjić tokom posjete.
Vlasnik Samir Duranović izrazio je zadovoljstvo no­vim ulaganjima kao i podrškama koju je ova farma dobila od resornog federalnog ministarstva ali i drugih nivoa vlasti.
Ovo je veliki korak za našu farmu, općinu, kanton ali i razvoj sektora mljeka­rstva na području Unsko-sanskog kantona i šire. Radi se o novom modernom obje­ktu koji se gradi po evropskim standardima, istakao je Duranović.


Bešćo Alibegović, pomo­ćnik za poljoprivredu i pre­hrambenu industriju federalnog ministra, pohvalio je nastojanja vlasnika ove farme da nabavkom novih rasplodnih grla visokog ge­ne­tskog potencijala želi po­ve­ćati proizvodnju po grlu kao i ukupnu proizvodnju na gazdinstvu, te kroz izgradnju novog objekta proširiti po­sto­jeće kapacitete i pobo­ljšati uslove držanja životinja.
Ovo je svakako primjer, ali i poziv drugim poljopri­vre­dnim proizvođačima da kroz podršku našeg ministarstva, kao i kroz podrške ostalih nivoa vlasti, prošire i unaprijede svoja poslovanja, kazao je Alibegović.

Najmodernija farma u Krajini
Ali Emir Duranović obja­šnjava da se radi o investiciji u objekat od 1,3 miliona KM, te nabavci visokosteonih junica u vrijednosti od 500.000 KM.
Ukupna investicija bit će blizu dva miliona KM, s ka­pa­citetom od oko 90 grla. Objekat je veličine 1.100 m2 sa slobodnim sistemom držanja krava i najboljom mogućom opremom koja se trenutno ugrađuje u takve objekte i u Evropskoj uniji. Goveda će imati tzv. dušeke za ležanje, fleksibilne boksove, najsavremeniji rashladni sistem, optimizovano osvjetljenje, izmu­zište sa modernim načinom hranjenja, čišćenje i izđubri­vanje, kazao je Ali Emir, sin Samira Duranovića i čovjek koji brine o svim operati­vnim poslovima na farmi.
Ističe da će izgradnjom novog objekta biti ispunjen postavljeni cilj kojim se nastoje uvesti visoki standardi u načinu držanja i hranjenja goveda kao i ostalih zahtjeva vezanih za visoku produkciju i zdravlje životinja.
Na farmi se trenutno, u više improviziranih objekata, nalazi 75 grla od kojih je 60 trenutno u muži. Trenutna proizvodnja na godišnjem nivou je oko 600.000 litara, a s izgradnjom novog objekta cilj nam je dostići 1.000.000 litara na godišnjem nivou što smatramo potpuno realnim. Imamo pet stalno uposlenih, a izgradnjom novog objekta doći će i do novih upošljavanja, istakao je Ali Emir Duranović.
Vlasnici farme Durano­vići su zadovoljni načinom na koji resorno federalno mini­sta­rstvo podržava poljopri­vre­dnike u Federaciji BiH.
Što se tiče podrške s federalnog nivoa smatramo da u ovakvom obimu i načinu isplate i korištenja trebaju ostati i u narednom periodu kako bi farmeri u Federaciji BiH postigli što veće standarde na svojim farmama te maksimalno popravili produktivnost svojih farmi. Sma­tramo da je posljednjih pet godina Federalno minista­rstvo poljoprivrede uložilo velike napore u povećanje nivoa poticaja te je način implementacije poticaja po­pra­vio situaciju, konkretno u mljekarstvu, u velikom obimu. Smatramo realnim i potrebnim nastaviti daljnju kontrolu svih vrsta poticaja, kako bi slika poljoprivrednika bila što jasnija i realnija, smatra Samir Duranović.

Hrnjić i Nanić o ulaganjima u poljoprivredu
Ministar Hrnjić je prije posjete farmi održao sasta­nak s načelnikom Općine Bužim Mersudinom Nani­ćem na kojem je istaknuto zadovoljstvo postojećim stepenom saradnje i izdvaja­njem novčanih podrški za poljoprivredne proizvođače.
Načelnik Nanić istakao je da značajan broj poljopri­vrednih proizvođača s podru­čja Općine Bužim investira u kupovinu poljoprivre­dne me­hanizacije i opreme čime nastoje modernizirati, ali i una­prijediti poljoprivre­dnu proi­ zvo­dnju.


Farma ’DS & Farmer’ je najveća na području Bužima, a s novim ulaganjima ojačat će lidersku poziciju te biti primjer brojnim poljopri­vre­dnim proizvođačima s podru­čja Bužima koji planiraju ulaganja i proširenja svojih ga­zdi­nstava, istakao je načelnik Nanić.
Proširenjem farme poboljšat će se i lokalni eko­nomski razvoj kroz zakup privatnog i državnog poljoprivre­dnog zemljišta, ali i dovesti do smanjenja ovisnosti o uvozu mlijeka i visokomliječnih grla s obzirom da je planiran domaći uzgoj i prodaja na domaćem i inostranom tržištu.
Ministar Hrnjić ukazao je da ministarstvo realizira historijski budžet od 175 miliona KM te da je Strategijom razvoja poljoprivrede i rura­lnog razvoja za period 2021-2027. godine planirano pove­ćanje izdvajanja za novčane podrške u poljoprivredi. Bu­žim prednjači kada je proi­zvodnja mlijeka u Unsko-sanskom kantonu u pitanju. Uvijek su te brojke dosta velike. U ovoj budućoj savre­menoj hali gdje će biti od 85 do 90 grla, nije riječ samo o brojkama već o kvaliteti mlijeka.
Ovdje se radi o savreme­noj investiciji koja će biti templejt i pokazna investicija kako se treba voditi moderna farma. Mislim da čak ni u Evropskoj uniji nema puno ovakvih farmi. Dakle, ima određen broj farmi koje su modernizirane, ali nema baš svaki farmer u Evropskoj uniji kakvu ćemo imati ovdje u Bužimu, istakao je ministar Hrnjić.

Snažna poticajna politika sa fede­ralnog nivoa
Federacija Bosne i He­rce­govine kontinuirano ulaže značajna sredstva u razvoj poljoprivrede, s posebnim nagla­skom na poticanje investicija i podršku poljoprivre­dnicima. Značajni pomaci su vidljivi i na području Unsko-sa­nskog kantona što potvrđuju statističke brojke kada je u pi­ta­nju izdvajanje za poljo­privre­dnike u ovom dijelu BiH.
Ministarstvo poljopri­vrede, vodoprivrede i šuma­rstva Federacije BiH ove godine bilježi značajan na­pre­dak u pogledu poticaja, koji su povećani na 175 miliona konvertibilnih maraka (KM), u odnosu na 106 miliona KM izdvajanih prije dvije godine. Ovaj skok predstavlja veliki korak naprijed u po­dršci poljo­privre­­dnicima, što se već poka­zuje kao ključni faktor u razvoju svih grana poljopri­vredne proizvodnje.
Kemal Hrnjić, federalni ministar poljoprivrede, ističe da se investicioni poticaji iz Federacije BiH izdvajaju na način da investitori mogu povratiti skoro 50% uloženih sredstava. Tako, primjerice, ukoliko investitor uloži dva miliona KM, Federacija mu vraća skoro milion KM, što ovu politiku čini vrlo privla­čnom za buduće investitore.


Ovakva politika daje rezultate, a očekujemo da ćemo u narednim godinama imati još više ovakvih inve­sticija, rekao je Hrnjić, nagla­šavajući kako ova vrsta poti­caja već pokazuje pozitivne rezultate, posebno u vinogra­darstvu i maslinarstvu, dok je mljeka­rstvu zabilježen rast od 4%.
Na lokalnom nivou, Unsko-sanski kanton tako­đer ostvaruje značajan napredak u pogledu poticaja. Samir Duranović, vlasnik poljopri­vredne zadruge „DS & Farmer“ iz Bužima, pohvalio je povećanje poticaja i njihovu isplatu u realnim rokovima, te istakao značajnu razliku u podršci od strane Federacije BiH u odnosu na raniji period.
Dolaskom ministra Hrnji­ća, poticaji u oblasti kapitalnih investicija su se prošle godine povećali sa 20% na 42%, što je ogroman napredak. Nadam se da će taj nivo i način poticanja ostati stabilan i u budućnosti, kazao je Duranović.
Pored toga, općinski nivoi također daju svoj doprinos. U Općini Bužim ove je godine izdvojeno rekordnih 160.000 KM za poljoprivredne poti­caje. Načelnik Općine, Me­rsu­din Nanić, naglašava da, iako su ova sredstva skromna za veće projekte, cilj je potaknuti male poljoprivrednike da se razviju i postanu veliki proizvođači.
Ova sredstva su namijenjena podršci malih poljopri­vre­dnika kako bi kroz određeni vremenski period napredovali i razvili se u veće proizvođače, pojasnio je Nanić.
Ova kombinacija podrške sa federalnog, kantonalnog i općinskog nivoa pruža solidnu osnovu za daljnji razvoj poljo­pri­vrede u Bosanskoj krajini, koja već bilježi pozitivne rezu­ltate u različitim granama po­ljo­­privredne proizvodnje.

F. Vojić

Objavio: usn krajina