Objavljeno: 23-08-2024 | 08:10
FOTO: Arhiv USNKrajine
Kantonalna uprava za inspekcijske poslove Unsko-sanskog kantona je u okviru pojačanih aktivnosti izvršila inspekcijske nadzore vikendom. Pretežno se radi o periodu petak i subota navečer. Glavne aktivnosti se odvijaju iz oblasti kontrole rada i radnih odnosa, sanitarne inspekcije i turističko-ugostiteljske, te tržišne inspekcije.
Prema riječima Sene Družić, glavnog kantonalnog inspektora za organizacionu jedinicu Inspektorata rada, zaštite na radu i socijalne zaštite, stanje je zabrinjavajuće jer su otkriveni ponavljajući prekrašji po pitanju zapošljavanja maloljetnih osoba.
Neizdavanje fiskalnih računa
Želimo istaknuti situaciju koju smo imali tokom protekla dva vikenda, koju smo proveli u 28 subjekata inspekcijskog nadzora, gdje smo zatekli poprilično zabrinjavajuću situaciju. Naime, od 28 kontrola pronašli smo čak 21 radnika bez ugovora o radu. Posebno želimo istaknuti da su poslodavci u svojim objektima iz oblasti ugostiteljstva i određenih obrta angažirali maloljetne osobe bez saglasnoti roditelja koje su radile noćne smjene i radili su u radnom vremenu poslije 23 sata navečer. Smatramo da je to zaista veliki problem, a to posebno želimo istaknuti jer se prije 20 dana desilo da je maloljetna osoba smrtno stradala kao neprijavljena osoba u jednom ugostiteljskom objektu prilikom kontakta sa električnom energijom, pojašnjava Družić.
Dodaje, kako su inspektori na terenu zatekli više problema od kojih su najveći neizdavanje fiskalnih računa i neposjedovanje dokumenata o zdravstvenoj sigurnosti radnika.
Istakla bih da smo u protekla dva vikenda izdali prekršajne naloge za slijedeće tri oblasti – radni odnosi, sanitarni i turističko-ugostiteljski inžinjeri gdje je izdano prekršajnih naloga u iznosu od 82.210 KM. Taj iznos se većim dijelom odnosi na neizdavanje fiskalnih računa, neposjedovanje određenih dokumenata kao što su sanitarne knjižice i ostala dokumenta, a ostalo se odnosi na angažman maloljetnih osoba, kaže Družić.
Zakon o radu je predvidio da iznos prekršajnog naloga za zatečenu maloljetnu osobu, za pravno lice iznosi 2.000 KM, a za odgovornu osobu 1.000 KM, dok u ponovljenom prekršaju, a problem je veći zbog činjenice da su inspektori od osam subjekata nadzora, zatekli čak šest poslodavaca u ponovljenom prekršaju i taj iznos više nije isti.
Uvećani nalozi u ponovljenom prekršaju
U ponovoljenom prekršaju taj iznos po zatečenom radniku iznosi 4.000 KM za pravno lice, odnosno 2.000 KM za odgovornu osobu. Isti član Zakona o radu je propisao ukoliko angažirate maloljetnu osobu u noćnim satima, čak i ako njegov radni angažman iznosi više od 35 sati sedmično, prekršajni nalog se uvećava. Tako da smo mi sad u prilici samo po pitanju maloljetnih osoba, prekršajni nalog se za pravno lice kreće 5.000 KM po djetetu, a 2.000 KM za odgovornu osobu. Istakla bih da tih samo osam maloljetnih osoba sa ovim iznosima određuje jako veliku svotu novca, kaže inspektorica Družić.
Ovom prilikom, dodaje ona, bi željeli skrenuti pažnju građanima kao i subjektima inspekcijskog nadzora, da je Zakon o radu jako rizičan što se tiče angažmana maloljetnih osoba.
Smatram da 10.000 KM nije zanemariv iznos i zakonodavac je išao s namjerom da psiho-fizički zaštiti dijete do njegovog punoljetstva, pojašnjava Sena Družić, glavni kantonalni inspektor rada, zaštite na radu i socijalne zaštite.
F. Vojić
Objavio: usn krajina