Regija u slivu Drine u Bosni i Hercegovini odnedavno privlači pažnju zbog potencijala za iskopavanje litijuma. Bosna i Hercegovina je dio Balkanskog poluostrva, koje je geološki bogato raznim mineralima, uključujući litij. Litij u ovom području može biti prisutan u formacijama minerala kao što su spodumen i drugi litijumovi silikati, što je uobičajeno u sličnim ležištima širom svijeta.
Proces iskopavanja litija uključuje nekoliko faza, a detalji se razlikuju ovisno o vrsti ležišta (rudnici litija ili slane ravnice). Evo osnovnog pregleda:
Iskopavanje i drobljenje: Ruda se iskopa, drobi i melje do sitnih čestica.
Toplotna obrada (kalcinacija): Drobljeni mineral prolazi kroz peći kako bi se dobili spojevi litija.
Ekstrakciju: Spojevi litija se kemijski obrađuju, često sa sumpornom kiselinom, kako bi se litij ekstrahirao u obliku litij-sulfata. Nakon toga, litij-sulfat se dalje kemijski obrađuje da bi se dobili litij-karbonat ili litij-hidroksid, koji se koriste u industriji baterija.
Upotreba sumporne kiseline
Sumporna kiselina se uglavnom koristi u procesu obrade rude (spodumena) jer pomaže u otapanju litijevih spojeva kako bi se oni kasnije pretvorili u korisne oblike. Sumporna kiselina djeluje tako da oslobađa litij iz rude, ali je potrebno strogo kontrolirati njen utjecaj na okoliš, jer kiselina može izazvati ozbiljnu kontaminaciju ako nije pravilno zbrinuta.
Delikatnost procesa u kojem se koriste velike količine sumporne kiseline drži na oprezu udruženja koja budno prate najavljene procese u susjednoj Srbiji, ali i kod nas. Direktna uključenost predsjednika Srbije dovoljno govori o ozbiljnosti situacije u kojoj mora smiriti s pravom zabrinute sugrađane s jedne, i ogroman pritisak evropskih političara, prvenstveno njemačkih, s druge strane, koji insistiraju na pokretanju iskopavanja litija.
Njemačaka se ozbiljno zagledala u regiju s ciljem iskopavanja ovog nezaobilaznog minerala u proiozvodnji auto-baterija.
O. Delić
Objavio: usn krajina