Objavljeno: 11-08-2023 | 08:33
Ratne 1942. godine radio je kao profesor u Banjoj Luci, kada je, zbog svojih revolucionarnih ideja uhapšen i sproveden u logor. Na Bajram iste godine u Jasenovcu je pogubljen.
Safet Krupić filozof i esejista rođen je u Bosanskoj Krupi 1911. godine. Krupići su bili lokalna begovska porodica, a Safetov otac Husein-beg obavljao je funkciju načelnika. U svom rodnom gradu Safet završava osnovnu školu, nakon čeka počinje nešto turbulentnija epoha njegovog života. Zbog smrti oca i gubitka većeg dijela posjeda usljed agrarnih zakona Kraljevine Srba Hrvata i Slovenaca, prisiljen je da živi skromnijim životom, piše Politički.ba.
Nakon toga seli se u Bihać, gdje upisuje Državnu klasičnu gimnaziju. Nakon uspješno završenog srednjoškolskog obrazovanja, seli u Zagreb gdje upisuje i završava Filozofski fakultet- filozofija i francuski jezik. Tokom školovanja u Zagrebu oštro je kritikovao prevladavajuće ekonomske, političke i kulturne prilike u Kraljevini Jugoslaviji.
Svoje radove Safet Krupić objavljivao je u brojnim istaknutim naučnim časopisima. Neki od njih su: „Nešto o nauci i naučnom radu“, „Filozofija i nauka“, „Današnjica i mi“, „Problem umjetničke kritike“ i „Problem umjetnosti“.
Bavio se pretežno spoznajnom teorijom, odbacivao ideju o mogućnosti utemeljenja filozofije kao stroge znanosti, budući da filozofija ne raspolaže čvrsto određenim područjem objekata jednako kao ni egzaktnim metodama i načelima spoznaje. Pisao je i književno-kritičke rasprave i bavio se muslimanskim/bošnjačkim pitanjem.
Ratne 1942. godine radio je kao profesor u Banjoj Luci, kada je, zbog svojih revolucionarnih ideja uhapšen i sproveden u logor. Na Bajram iste godine u Jasenovcu je pogubljen.
Krupić se u brojnim radovima žali na položaj Bošnjaka/muslimana, ali neke od uzroka lošeg stanja svoga naroda pronalazi među njima samima, govoreći o moralnom slabljenju, kafani i tavli, pjevaljkama , alkoholu, te izgubljenosti u neostvarenim kolektivnim nadama.
Do koje mjere je Safet kao autor zaboravljen i skrajnut govori i činjenica da je u online prostoru jako teško pronaći njegovu fotografiju, a da ne govorimo o čitanosti njegovih djela.
Objavio: usn krajina
REDAKCIJA: +387 37 228-409; FAX: 224-103
MARKETING: +387 37 226-485
RAČUNOVODSTVO:TEL/FAX: +387 37 226-488
Unsko-sanske novine [PRINTANI MEDIJ] sedmične su novine, izlaze petkom
Radimo svakim danom od 08:00 - 15:00, osim dane vikenda i praznika
Tekstove za sjećanje i posljednje pozdrave možete dostaviti do srijede do 12:00
ADRESA: Bihać, 502. viteške brigade bb (Kulturni centar u gradskom parku)
List je registrovan kod Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta F BiH pod brojem 563/96.
PDV broj: 263024120002
Reg. broj: 4263024120002
usnkrajina@usnkrajina.com.ba
usnovine@bih.net.ba
© usnkrajina.com.ba | 2023.
web-razvoj i dizajn: Osman D.