usnkrajina: 05-07-2024 | 09:14 | Kategorija: Aktualnosti
Unsko-sanski kanton je od 27. do 30. juna ove godine bio domaćin predstavnicima članica Ureda za koordinaciju bošnjačkih vijeća. U petak, 28. juna u Bihaću je organiziran susret gostiju sa predstavnicima Vlade Unsko-sanskog kantona, Nijazom Hušićem, premijerom USK-a i Denisom Osmankićem, ministrom obrazovanja, nauke, kulture i sporta u Vladi USK-a.
Premijer Hušić je pozdravio goste i poželio im ugodan boravak u Unsko-sanskom kantonu. Ovom prilikom gosti su ukratko prezentirali stanje i aktivnosti bošnjačkih vijeća iz zemalja iz kojih dolaze.
Članice Ureda za koordinaciju čine: Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca (BiH), Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji, Bošnjačko vijeće u Crnoj Gori, Koordinacija bošnjačkih županijskih vijeća, manjinskih bošnjačkih zajednica i Vijeća Grada Zagreba u Hrvatskoj, Bošnjačko nacionalno vijeće Sjeverne Makedonije, Kongres Bošnjaka Sjeverne Amerike (SAD i Kanada), Bošnjački kulturni savez Slovenije i bošnjački predstavnici u Konsultativnom vijeću zajednica pri kabinetu predsjednice Kosova.
Javne tribine održane u Bihaću i Cazinu
Nakon prijema u Vladi Unsko-sanskog kantona, organiziran je i posjet Univerzitetu u Bihaću te susret sa rukovodstvom Grada Bihaća.
Vijeće Kongresa bošnjačkih intelektualaca BiH istog dana u Muzeju AVNOJ-a organiziralo je javnu tribinu pod nazivom „Uloga i značaj bošnjačkih vijeća u ostvarivanju temeljnih identitetskih pitanja i statusa Bošnjaka u državama regiona“.
Na samom početku prisutnima su se obratili Nijaz Hušić, premijer USK, Denis Osmankić, ministar obrazovanja u Vladi USK i Vildana Pečenković, predsjednica Regionalnog odbora Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca Bosanske Krajine. Moderator ovog događaja je bio Emir Zlatar, generalni sekretar VKBI i izvršni sekretar Ureda za koordinaciju.
Uvodničari su bili: Suljo Mustafić, predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, emeritus prof.dr. Kasim Trnka, zamjenik predsjednika Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca BiH, Misala Pramenković, predsjednica Bošnjačkog nacinalnog vijeća u Srbiji, Dževad Hot, predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sjeverne Makedonije, Edin Safić, potpredsjednik Koordinacije bošnjačkih županijskih vijeća i Vijeća Grada Zagreba u Hrvatskoj, Fahir Gutić, potpredsjednik Bošnjačkog kulturnog saveza Slovenije i Dževahira Koljenović, bošnjačka članica u Konsultativnom vijeću zajednica Kosova.
U subotu, 29. juna u Cazinu je održana 15. sjednica Ureda za koordinaciju bošnjačkih vijeća. Organiziran je i susret sa gradonačelnikom Nerminom Ogreševićem. U večernjim satima, u sali Kulturnog centra, organizirana je javna tribina pod nazivom „Uloga i značaj bošnjačkih vijeća u ostvarivanju temeljnih identitetskih pitanja i statusa Bošnjaka u državama regiona“.
Kako je istaknuto, bošnjačka nacionalna vijeća država regiona od 2017. godine formalno sarađuju kroz Koordinaciju bošnjačkih nacionalnih vijeća. Osim država regiona Koordinaciji se priključilo i Bošnjačko nacionalno vijeće Sjeverne Amerike. Šta su osnovni ciljevi djelovanja Koordinacije, pojašnjava predsjednik bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori i predsjedavajući Koordinacije svih bošnjačkih vijeća iz država regiona Suljo Mustafić.
Zaštita identiteta i statusa Bošnjaka u regionu glavna je zadaća bošnjačkih nacionalnih vijeća
Ta koordinacija je nešto što pokušava naći zajednički sadržilac za sve Bošnjake u regionu i naravno kroz odnose sa Bosnom i Hercegovinom, kao državom matičnog naroda usmjeravati na neki način te identitetske politike, jer mi drugo i ne možemo, u ovim državama u kojima Bošnjaci žive. Bošnjaci u Crnoj Gori su u različitim političkim strankama, nezavisni su intelektualci, djeluju u nevladinom sektoru, bave se ljudskim pravima i slično, a svrha postojanja Bošnjačkog nacionalnog vijeća Crne Gore je da se bavi zaštitom identiteta Bošnjaka, istakao je Mustafić.
Bošnjačko nacionalno vijeće u Srbiji osnovano je 1991. godine, tada kao Muslimansko nacionalno vijeće Sandžaka, a od 2003. godine ono funkcionira kao Bošnjačko nacionalno vijeće u Republici Srbiji.
Dr. Misala Pramenković, predsjednica Bošnjačkog nacionalnog vijeća Srbije smatra da je pravni okvir dosta dobar međutim implementacija na terenu je nešto što uvijek zakaže.
Stalno ukazujemo na potrebu unaprjeđenja statusa Bošnjaka. U Sandžaku je kompletno obrazovanje na bosanskom jeziku od predškolskog do visokoškolskog obrazovanja, što je zasluga djelovanja Bošnjačkog nacionalnog vijeća Srbije. Ovom prilikom bih pohvalila osnivanje Koordinacije bošnjačkih nacionalnih vijeća u državama regiona, prije svega zbog potrebe Bošnjaka iz zemalja regiona da imaju institucionalni vid saradnje i uvezivanja sa maticom Bosnom i Hercegovinom, naglasila je dr. Misala Pramenković.
Sa mišljenjem da je u očuvanju identiteta jednog naroda posebno važno formalno obrazovanje, slaže se i zamjenik predsjednika Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI) u BiH Kasim Trnka, profesor ustavnog prava.
Podrška Vlade USK svim aktivnostima
Niz je zajedničkih pitanja koja treba da rješavamo i pitanja koja se naročito tiču očuvanja identiteta Bošnjaka, dakle njihovog jezika, kulture, historije, školskih programa, da nove generacije imaju jasnu predstavu o tome ko su Bošnjaci, kakva je njihova historija, da je to nacija koja ima svoje i kulturne, naučne i svake druge vrijednosti. Pomažemo jedni drugima da se u svojim zemljama izbore za što bolji status. Naravno drukčiji je položaj Bošnjaka u Bosni i Hercegovini, koji su konstitutivni narod, koji učestvuju u organima vlasti, za razliku od položaja Bošnjaka u drugim državama, gdje je to različito, naglasio je profesor Trnka.
Zadovoljstvo posjetom predstavnika bošnjačkih nacionalnih vijeća država regiona i VKBI, izrazio je i Nijaz Hušić, premijer Unsko-sanskog kantona.
Pratimo rad ovog Vijeća, pratimo sve njihove inicijative i sve što rade na promociji bošnjaštva u Bosni i Hercegovini, regionu i šire. Danas imamo priliku upoznati se kako žive Bošnjaci u regionu, kakav je njihov status u svim državama eks Jugoslavije i mogu reći da sam prvi put čuo određene stvari i određena statusna pitanja kako i na koji način su regulisana u određenim državama kada su u pitanju Bošnjaci. Mi smo ovdje danas nedvojbeno, kao kanton u kojem živi 90 posto Bošnjaka, dali podršku svemu onom što ovi ljudi rade i naravno stavili se na raspolaganje na promociji zajedničkih vrijednosti bošnjačkog naroda, poručio je premijer Hušić.
N. Piralić
Objavio: usn krajina
Aktualnosti