usnkrajina: 27-08-2024 | 10:52 | Kategorija: Ekologija & Zelena tehnologija, Treći

PRELAZAK S FOSILNIH GORIVA NA ZELENU ENERGIJU TRAŽI VELIKE PROMJENE U HODU: U Velikoj Britaniji znanstvenici koriste bakterije za izdvajanje rijetkih metala iz starih baterija

“Ustupljeno ljubaznošću Guardian News & Media Ltd”

Znanstvenici su formirali neobičan novi savez u borbi protiv klimatskih promjena . Oni koriste bakterije koje im pomažu u ekstrakciji rijetkih metala koji su ključni za razvoj zelene tehnologije. Bez pomoći ovih mikroba mogli bismo ostati bez sirovina za izgradnju turbina, električnih automobila i solarnih ploča, kažu, prenosi britanski Guardian.

Rad predvode znanstvenici sa Sveučilišta u Edinburghu, a cilj mu je korištenje bakterija koje mogu izdvojiti litij, kobalt, mangan i druge minerale iz starih baterija i odbačene elektroničke opreme. Ovi rijetki i skupi metali ključni su za izradu električnih automobila i drugih uređaja o kojima ovise uređaji zelene tehnologije, što je istaknula profesorica Louise Horsfall, voditeljica održive biotehnologije u Edinburghu.

“Ako ćemo prekinuti našu ovisnost o petrokemiji i oslanjati se na električnu energiju za naše grijanje, transport i napajanje, tada ćemo postati sve više i više ovisni o metalima”, rekao je Horsfall. “Svi ti fotonaponski uređaji, dronovi, strojevi za 3D ispis, vodikove gorive ćelije, vjetroturbine i motori za električne automobile zahtijevaju metale – od kojih su mnogi rijetki – koji su ključni za njihov rad.”

Problem je i politika, upozoravaju znanstvenici. Kina kontrolira ne samo glavne zalihe elemenata rijetke zemlje, već dominira i njihovom preradom. “Kako bismo preskočili te probleme, moramo razviti kružno gospodarstvo u kojem ćemo ponovno koristiti te minerale gdje god je to moguće, inače ćemo vrlo brzo ostati bez materijala”, rekao je Horsfall. “Na Zemlji postoji samo ograničena količina ovih metala i više si ne možemo priuštiti da ih bacamo kao otpad kao sada. Trebaju nam nove tehnologije recikliranja ako želimo učiniti nešto u vezi s globalnim zagrijavanjem.”

A ključ ovog recikliranja bio je mikrob, rekao je Horsfall. “Bakterije su divne, male lude stvari koje mogu izvesti neke čudne i divne procese. Neke bakterije mogu sintetizirati nanočestice metala, na primjer. Vjerujemo da to čine kao proces detoksikacije. Uglavnom se zahvate za atome metala i zatim ih ispljunu kao nanočestice kako se njima ne bi otrovale.”

Koristeći takve vrste bakterija, Horsfall i njezin tim sada su uzeli otpad iz elektroničkih baterija i automobila, otopili ga i potom upotrijebili bakterije da se zakače za određene metale u otpadu i talože ih kao čvrste kemikalije. “Prvo smo to radili s manganom. Kasnije smo to učinili s niklom i litijem. Zatim smo upotrijebili drugi soj bakterija i uspjeli smo izdvojiti kobalt i nikal.”

Ključno je da su sojevi bakterija korišteni za ekstrakciju tih metala bili prirodni. U budućnosti Horsfall i njezin tim planiraju koristiti genetski uređene verzije kako bi povećali proizvodnju metala. “Na primjer, moramo biti u mogućnosti ekstrahirati kobalt i nikal odvojeno, što trenutno ne možemo.”

Objavio: usn krajina

Ekologija & Zelena tehnologija Treći