usnkrajina: 01-02-2024 | 09:51 | Kategorija: Aktualnosti, Kanton
Daljnje aktivnosti će se odnositi na izradu Programa detaljnih istraživanja na osnovu Projektnog zadatka na području od oko 280 kvadratnih kilometara koje obuhvata pogranično područje Bosne i Hercegovine sa Hrvatskom
Almir Imširović, ministar građenja, prostornog uređenja i zaštite okoliša u Vladi Unsko-sanskog kantona sa saradnicom Mersijom Talić, prisustvovao je
predstavljanju Izvještaja o sprovedenim aktivnostima koji se odnose na problematiku odlaganja radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori. Predstavljanje izvještaja je organizovalo Federalno ministarstvo okoliša i turizma u Sarajevu, a radi se o izvještaju u toku finalizacije prve faze istraživanja.
Predstavnici Federalnog hidrometereološkog zavoda upoznali su prisutne sa Studijom utjecaja na okoliš – Centar za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na lokaciji Trgovska gora – nulto stanje (hidrologija, meteorologija, seizmologija), dok su predstavnici Federalnog zavoda za geologiju iznijeli podatke o hidrogeološkim karakteristikama šireg područja Trgovske gore s osvrtom na problematiku zbrinjavanja radioaktivnog otpada na preferentnoj lokaciji Čerkezovac u Dvoru (Republika Hrvatska) kao i rezultate rekognisciranja terena.
FOTO: Ilustracija
– Trgovska gora je goruće pitanje oko kojeg se slažemo u Bosni i Hercegovini, te je važno da jednoglasno i institucionalno zaštitimo interes građana Bosne i Hercegovine, prvenstveno zdravlje ljudi u slivu rijeke Une. Graditi odlagalište radioaktivnog otpada uz granicu, a bez saglasnosti susjedne države, nije nešto što odgovorne države rade, te je Federalno ministarstvo okoliša i turizma svoje kapacitete stavilo na raspolaganje timu Bosne i Hercegovine, a i ovaj izvještaj treba pomoći da na odgovoran, naučan i institucionalan način zaštitimo naše interese, izjavila je Nasiha Pozder, federalna ministrica okoliša i turizma.
Daljnje aktivnosti će se odnositi na izradu Programa detaljnih istraživanja na osnovu Projektnog zadatka na području od oko 280 kvadratnih kilometara koje obuhvata pogranično područje Bosne i Hercegovine sa Hrvatskom.
Predstojeće hitne aktivnosti su utvrđivanje „nultog stanja“ kvaliteta voda i radioaktivnosti u predloženom istražnom području, te izrada Programa hidrogeoloških istraživanja, prema kojem će se izvoditi terenski radovi koji su osmatranja izvora, bunara, pijezometara i površinskih vodotokova, geofizička istraživanja, bušenja, trasiranja, uzorkovanja i drugo.
Među osnovnim razlozima za istraživanje je opće sagledavanje bilansa voda u sadašnjem vremenu, dok su ciljevi istraživanja izdvajanje vodonosnih sredina koje mogu biti ugrožene izgradnjom i uspostavom odlagališta na lokaciji Čerkezovac, identifikacija izvorišta i bunara koji mogu biti ugroženi kao i identifikacija ili procjena zona infiltracije voda duž toka rijeke Une u kojima se dešavaju poniranja ili gdje se odvija prihranjivanje podzemnih voda iz rijeke Une. Rezultati provedenih istraživanja će služiti kao osnov za uspostavu budućeg monitoringa površinskih i podzemnih voda na tom području.
Tekst objavljen u okviru Projekta „Eko Krajina“ koji se provodi uz financijsku podršku Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša USK-a.
Objavio: usn krajina
Aktualnosti Kanton