usnkrajina: 14-02-2025 | 07:28 | Kategorija: Bihać, Sport

ELVEDIN SEDIĆ, GRADONAČELNIK BIHAĆA: Infrastruktura i financije ne mogu više biti opravdanje za izostanak boljih rezultata sportskih klubova

S 11,5 miliona, koliko smo do sada uložili u sport, stvorili smo uvjete za napredak. Sada se nalazimo na prekretnici kada bismo trebali odlučiti koji sportovi imaju šansu da budu vrhunski

Gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić nedavno je na manifestacijiizbora najboljih sportista grada Bihaća u svom obraćanju naglasio opredijeljenost Gradske uprave za razvoj sporta i poboljšanje infrastrukture u gradu, koja je istinu za volju u veoma lošem stanju.

Nakon usvajanja Budžeta Grada Bihaća za 2025.godinu  kojim je za sport i sportske kluboveputem Sportskog saveza planirana do sada najveća financijska podrška u iznosu od 1,5 miliona KM, najavljen je nastavak i završetak projekata sportske infrastrukture za što je do sada izdvojenooko deset miliona KM.

KRAJINA: O kojim se projektima sportske infrastukture radi? U kojoj su fazi i da li očekujete završetak nekih od njih u 2025.godini ?

SEDIĆ: Sigurno je po svim parametrima izgradnja bazena najvažniji projekt sportske infrastrukture koji želimo realizirati.Slijede pomoćni teren, atletska staza za koju su sredstva u potpunosti osigurana i Sportski centar “Prekounje” u čijoj izgradnji učestvuje Grad Bihać iako se projekt financira iz drugih izvora.Tu svakako treba spomenuti nekoliko igrališta koje ćemo graditi u mjesnim zajednicama poput Ozimica 2, Malog Luga i Pokoja. Želimo sanirati tribine na stadionu Jedinstva koje prokišnjavaju, a zajedničkim sredstvima Evropske unije i Grada namjera je da zamjenimo stolice. Novac za sve ove projekte većim dijelom je osiguran kroz aplikacije prema višim nivoima vlasti, posebno mislim nabazen i pomoćni teren. Naravno da je dio sredstava osigurao Gradkroz budžete prošle i ove godine. Svi projekti koje sam spomenuo su manje-više započeti i mi očekujemo da ih završimo osim bazena,čija izgradnja će započeti u ovoj kalendarskoj godini.

Za sve sportove su potrebna određena financijska sredstva, za neke nešto više u odnosu na ono što je dovoljno da bi se održavao neki redovni trenažni proces. Tu prije svega mislim na loptačke sportove

KRAJINA: Dvorana “Luke” je nakon četiri godine napokon otvorena. U javnosti se dosta spominje da objekat nije dobio upotrebnu dozvolu. Zašto?Kakva je trenutno situacija u dvorani?

SEDIĆ: Objekat koji se radio četiri godine zbog problema s izvođačem, nadzorom,raskida ugovora, novih tendera, pojedinačnih nabavki i sanacije loše izvedenih radova, napokon je završen.Kada sam preuzeo mandat rekao sam da ću se potruditi da što prije dvoranu stavimo u funkciju.Tako je i bilo.Zbog uočenih nedostataka, u ovogodišnjem budžetu smo planirali sredstva za njihovo saniranje.Kada govorimo o upotrebnoj dozvoli, moram reći da je Komisija za tehnički prijem utvrdila da postoje nedostaci koje treba otkloniti. U toku je otklanjanje istih, a nakon što se otklone komisija će,nadam se potvrditi samo ono što je i rekla da suštinski u konstruktivnom dijelu, u dijelu mašinskih i elektro instalacija nema nikakvih zamjerki. Nedostaci se odnose na panele koje je vjetar nažalost nekoliko puta lomio i još nekolicinunedostatakaunutar dvorane. Izvođač je već započeo s radovima i vjerujem da ćekroz dva mjeseca sve biti završeno. U funkciji je i mala sala za borilačke sportove što znači da smo dobili mnogo više prostora za treninge naših klubova.U ovoj godini očekuju nas radovi na vanjskom uređenju čime ćemo staviti tačku na ovaj projekat.

KRAJINA: Na radost velikog broja građana protekle godine otpočeli su radovi na rekonstrukciji i izgradnji bazena. Često čujemo da planirani radovi ne idu baš željenom dinamikom, tačnije da su se problemi javili oko javnih  poziva. Novac za izgradnju je operativan.O čemu se radi?

SEDIĆ: Iako se trenutno konkretno ništa ne radi naizgradnji bazena, moram istaći da su radovi otpočeli.Uklonjena je stara konstrukcija, izdali smo potrebna odobrenja, imamo građevinsku dozvolu.Dva puta smo raspisivali javnu nabavku i nažalost niko nam se nije javio na tender. Smatram da je projekat bazena i u financijskom i u tehničkom smislu jako zahtjevan i da je to izazov za naše izvođače koji se ne usuđuju javitina poziv. Provjera i analiza tržišta je pokazala  da je u kontekstu predviđenih cijena, premjera radova i predračuna sve uredu i da radovi nisu ni precijenjeni ni potcijenjeni. Novac za prvu fazu izgradnje je opertivan, tako da očekujem da će se s radovima krenuti što prije.

KRAJINA:  Pored dva ključna objekta koji su najviše u fokusu javnosti, Grad Bihać radi ili je već uradio u protekloj godinim, na još nekim projektima izgradnje i rekonstrukcije sportske infrastrukture. Koje projekte možete izdvojiti kao završene, a koji su u toku i da li njihov završetak  možemo očekivati u ovoj godini?

Načelnik Sedić u razgovoru s novinarom Unsko-sankih novina Krajine

SEDIĆ: Svi projekti koje smo započeli u protekloj godini se rade. Nadamo se da će veliki broj njih biti završen u ovoj. Sportski centar “Prekounje”je već dobrim dijelom završen.Pomoćni teren Jedinstva je u poodmakloj fazi izgradnje.Prva faza, tačnije grubi građevinski radovi, nasipanje i priprema za podlogu su završeni.Potpisan je ugovor s izvođačem radova za drugu fazu, čeka se potpuni završetak građevinskih radova kako bismo položili travu.Vjerujem da ćemo do kraja aprila teren staviti u funkciju.Radovi na atletskoj stazi čekaju stabilizaciju vremena. Potpisan je ugovor za početak, tačnije za prvu fazu izgradnje, a u ovoj godini planiramo raspisati poziv i za drugu fazu radova.Očekujem da ćemo do jeseni i to završiti jer smo osigurali sredstva za obje faze radova. Očekujem da neće biti problema oko tenderskih procedura. Na tribinama gradskog stadiona trebali bi zamijeniti stolice, te se iskreno nadam da ćemo i to završiti u ovoj godini.

KRAJINA: Kakvo je Vaše viđenje sporta u rezultatskom smislu? Da li ste zadovoljni i šta bi po Vama trebalo uraditi da rezultati krenu u boljem smjeru ? Po Vama šta bi trebalo poboljšati, kako bi Grad Bihać u budućem periodu u najmanju ruku bio konkurentan u nekim od sportova za ulazak u viši rang takmičenja, a samim tim i stvaranje ekipe za izlazak na evropsku sportsku scenu. Svi se rado sjećamo evropskih utakmica Jedinstva i odbojkaša, što Bihać svakako treba i zaslužuje i u narednom periodu.

SEDIĆ: Neupitno je da želimo razvoj sporta.Moramo biti svjesni da je Gradski sportski savez prije šest godina bio u nezavidnoj situaciji s nagomilanim dugovima ineizmirenim obavezamašto je za posljedicu imalo rezultate i infrastrukturuna niskim granama. Za sve sportove su potrebna određena financijska sredstva, za neke nešto više u odnosu na ono što je dovoljno da bi se održavao neki redovni trenažni proces. Tu prije svega mislim na loptačke sportove.Drago mi je dasu sportski klubovi konačno shvatili da se stvari moraju posložiti u okvire zakona ida možemo trošiti samo onoliko novca koliko imamona raspolaganju. U nekim momentima nije dovoljno da se napravi neka ekstra dobra sportska priča,ali se na taj način moralo raditi da bi se sanirali nagomilani dugovi i obaveze iz ranijeg perioda. Sad smo napokon u situaciji da Savez, osim nekih sitnijih dugova, svoj rad može posvetiti investiranju u sport.

Samo ove godine Grad putem Sportskog saveza za klubove izdvaja više od 1,5 miliona KM, što je daleko najviše u odnosu na sve lokalne zajednice na području Kantona zajedno. To je najbolji pokazateljna koji način gledamo na sport. Sada, kada završavamo sa infrastrukturom, očekujemo rezulalte jer više nema izgovora za njihov izostanak. Ranije su to bili loši uvjeti za treniranje. S 11,5 miliona, koliko smo do sada uložili u sport, stvorili smo uvjete za napredak. Sada se nalazimo na prekretnici kada bismo trebali odlučiti koji sportovi imaju šansu da budu vrhunski, odnosno za koje sportove mi imamo kadrovski potencijal. Tu prestaje politika, a počinje sport i očekujem da struka kaže čime raspolažemo, u koga više ulagati i kosu talenti koji imaju izgleda da kroz par godina stasaju u vrhunske u bilo kojem sportu,neisključujući nikoga. Ja se neću baviti s tim, nego struka. Sve što uložimo u sport nije izgubljen novac jer će sve što radimo dovesti do toga da imamo zdraviju populaciju, da kasnije manje novaca trebamo trošiti na liječenja.Dakle, sada je sve nasportašima i sportskim kolektivima, mi ćemo im biti podrška. 

Idejni projekt gradskog bazena

KRAJINA: NK “Jedinstvo” kao vodeći sportski kolektiv u gradu?

SEDIĆ: Grad za sport godišnje izdvaja 1,5 miliona KM. Samo za NK  “Jedinstvo” od tog iznosa ide 500.000 maraka za finansiranje rada i obaveze po presudama iz prethodnog perioda. Ranije smo imali problem, jer su se neki ljudi miješali u rad Uprave kluba iz čisto ličnih interesa. Mislim da trebamo prevazići taj način razmišljanja i ne dozvoliti  da Jedinstvo služi pojedincima kako bi namirili neke svoje sitnošićarske interese. Svi se moramo potruditi da priču oko Jedinstva usmjerimo u pravom smjeru. Mislim da potencijala ima, da se od Jedinstva može napraviti respektabilan klub posebno imajući u vidu dugu tradiciju i historiju ovog kluba i privrženost svakog građanina, što govore tribine koje su skoro uvijek ispunjene. Trebamo naći ljude koji će raditi za interes kluba, a ne svoj.Često nam se spočitava da upravo Jedinstvo favorizujemo u odnosu na sve ostale sportske kolektive, ali moram da kažem da ista priča trenutno može bitii sa KK “Željo1971”. Dakle,Grad će stati i iza te priče i financijski je pomoći, ali u nekom određenom momentu rezultati to moraju opravdati. Iskreno se nadam da je trenutno rezultatsko stanje prolazna faza i u Jedinstvu i u Želji i da nas vrlo brzo očekuju neka bolja vremena.

KRAJINA: Da li je rješenje usmjeriti snage u neki određen sportski kolektiv, kako bi pokušali svi zajedno napraviti korak više?

SEDIĆ: Stvorili smo sve pretpostavke i u financijskom i infrastrukturnom smislu.Tu bi trebalo prestati miješanje i gradonačelnika i bilo koga drugog ko dolazi iz svijeta politike. Struka, ljudi iz Sportskog saveza, sportski kolektivi, zajedno bi trebali sagledati situaciju te odlučiti da li je rješenje usmjeriti snage malo više u određeni sport. Oni bi trebali da odluče koji su to potencijali na području grada koji imaju najviše izgleda da naprave neku dobru priču. Da li je to košarka, nogomet, rukomet, odbojka, futsal ili neki drugi sport, struka bi trebala reći, a ne politika, jer mi ne pravimo priču da financijama izguramo nešto u sam vrh. Mi možemo jednim dijelom financijski podržati i pomoći, ali talent je nešto što mora u velikoj mjeri doprinijeti tom uspjehu. Kada razgovaram s bilo kojim sportskim kolektivom, sviza sebe kažu da mogu biti premijerligaši, a niti jedan neće reći mi nismo sposobni ili mi to ne možemo. Svi oni očekuju stopostotnu financijsku podršku Grada, a to vjerujte ne može niti jedan grad iznijeti. Nema sportskih kolektiva koji se u potpunosti financiraju od Grada. Ipak je to biznis. Mi možemo dati podršku, napraviti podlogu i do nekog nivoa finansirati sportske kolektive, ali viši iskorak mora se desiti u saradnji sa sponzorima, talentima, strukom, dakle svako mora dati svoj dio tom doprinosu. Očekivati da Grad kroz budžet nosi jedini teret je nerealno. Nedostaje nam ta spona između sportskih kolektiva i Grada, tačnije nedostaju nam odgovorni i sposobni menadžmenti u klubovima, sa čime bi priča bila puno realnija i ostvarivija. Iskreno se nadam da će rezultati uslijediti, te da ćemo svi zajedno puniti dvorane navijajući za naše sportske klubove.

Razgovarao: Edin Alagić

Objavio: usn krajina

Bihać Sport