Google je napravio ogroman korak prema stvaranju kvantnog računara, predstavivši ‘zapanjujući’ kvantni čip – svoj najmoćniji do sada.
Dimenzija 4 cm (1,5 inča) – nešto veći od čokoladnog bombona After Eight – čip obavlja zadatke za pet minuta koje bi klasičnim računarima trebale čak 10 septiliona godina.
To je broj 10 praćen s 24 nule, ili 10,000,000,000,000,000,000,000,000 godina – više vremena nego što traje povijest svemira.
Ključno je da je Googleov čip pokazao sposobnost eksponencijalnog smanjenja grešaka u računanju kako se povećava njegova skala – podvig koji istraživačima izmiče skoro 30 godina.
Cilj je na kraju razviti ‘komercijalni’ kvantni računar – onaj koji bi mogli kupiti članovi javnosti i koristiti ga u laboratorijima, kancelarijama, pa čak i domovima.
Međutim, kako je to još uvijek barem deceniju ili dvije daleko, kompanije poput Googlea i IBM-a trenutno rade na ‘eksperimentalnim’ kvantnim računarima koji su još uvijek u fazi istraživanja i razvoja.
U bliskoj budućnosti, naučnici očekuju da će kvantni računari zamijeniti ‘klasične’ računare na našim stolovima i revolucionizirati naše živote.
Ove ultra-moćne mašine, koje koriste misteriozne efekte kvantne fizike, mogle bi ubrzati razvoj AI-a, riješiti probleme klimatskih promjena i otkriti lijekove koji spašavaju živote.
Objavio: usn krajina
MAGAZIN Vijesti