FOTO: Arhiv Unsko-sanskih novina
KRAJINA: Ove godine organizirate jubilarni – 20. Međunarodni sajam ekologije „EKOBIS 2024“. Kako teku pripreme i kakav je interes izlagača?
SABLJAKOVIĆ: Pripreme teku prema planu i predviđenoj dinamici, a kako nas od njegovog početka dijeli oko 20 dana možemo reći da smo u završnoj fazi. Interes naših izlagača je značajan, te su kapaciteti sajma već sad popunjeni, ali pokušavamo pronaći dodatna mjesta i za izlagače koji se javljaju ovih dana. Na sajmu očekujemo više od 180 izlagača koji će se predstaviti na oko 3.000 m2 unutrašnjeg i vanjskog prostora Sportske dvorane “Luke” u Bihaću. Prijavljeni izlagači dolaze iz BiH, Hrvatske, Srbije i Turske.
Što se tiče ostalih aktivnosti, intenzivirali smo outdoor marketinšku kampanju u svim općinama kantona, kao i u nekoliko gradova u BiH. Također je pojačana i promocija kod lokalnih medijskih partnera.
Finaliziramo i program pratećih sadržaja koji će i ove godine biti vrlo bogat i raznovrstan. U četvrtak, prvi dan sajma, održat ćemo niz prezentacija aktivnosti i projekata naših partnera, između ostalih Ministarstva privrede Unsko-sanskog kantona, JP Autocesta FBiH i Poljoprivrednog zavoda USK-a.
Drugi dan sajma smo posvetili temama zelene tranzicije, zatim turizmu i prekograničnoj saradnji, a u saradnji sa Nacionalnim parkom „ Una“ i Gradom Bihaćem održat ćemo i prezentaciju o aktualnim dešavanjima vezanim za devastaciju izvora rijeke Une.
Kako se radi o jubilarnoj 20. godini održavanja sajma, posebnu pažnju ćemo posvetiti našim izlagačima i partnerima koji nas prate od prvih godina njegovog održavanja, te im se zahvaliti kroz prigodnu dodjelu posebnih priznanja.
Naravno, nećemo zaboraviti ni naše drage posjetitelje, kojima se također želimo zahvaliti na kontinuiranoj vjernosti i podršci kroz 20 godina održavanja sajma. Za njih smo pripremili zabavne programe, sajamske popuste, degustacije i druge sadržaje.
KRAJINA: Možete li pobliže o temi i vezanim sadržajima Sajma?
SABLJAKOVIĆ: Zelena i digitalna tranzicija su danas ključni pokretači razvoja svake privrede, no svjesni smo da je u BiH trenutno neadekvatan strateški i zakonodavni okvir za podršku ovim procesima. Odabirom zelene tranzicije, kao centralne teme ovogodišnjeg sajma, želimo potaknuti dijalog i skrenuti pažnju na izazove i prilike koje nam ona donosi.
Kad govorimo o sadržajima, drugi dan sajma će se održati međunarodna konferencija na temu zelene tranzicije. Na konferenciji će se predstaviti desetak sjajnih predavača i eksperata koji će govoriti o klimatskoj politici i smanjenju emisija, pametnom upravljanju energijom, primjerima cirkularne ekonomije, održivom i zelenom turizmu i mnogim drugim vezanim temama.
Uz predavače s kantona i BiH, na konferenciji ćemo imati priliku čuti o iskustvima i dobrim praksama naših partnera iz Otočca i Karlovca.
KRAJINA: Iz kojih oblasti je najveći broj prijavljenih izlagača?
SABLJAKOVIĆ: Uz tradicionalne izlagače iz poljoprivredne, prehrambene, drvoprerađivačke, turističke, ugostiteljske i ostalih uslužnih i proizvodnih djelatnosti, koji prezentiraju svoje proizvode i usluge sa eko predznakom, i ove godine imamo značajan broj izlagača obrtnika i malih privrednika, koji će posjetiocima ponuditi kvalitetne i domaće proizvode.
KRAJINA: U okviru EKOBISA 2024 bit će održan i 3. Međunarodni sajam turizma – EKOTOUR i 4. Međunarodni sajam obrta. Kakav interes vlada za učešće na ovim sajmovima?
SABLJAKOVIĆ: Interes obrtnika, kao i predstavnika sektora turizma, je više nego zadovoljavajući. Obrtnici su važan dio našeg sajma, jer oni svojom ponudom našem sajmu daju raznovrsnost i čine ga interesantnijim. Turizam je jedan od strateških sektora u Unsko-sanskom kantonu i promocija ljepota i ponude kroz 3. Međunarodni sajam turizma – EKOTOUR je naša obaveza, kao i stavljanje fokusa na očuvanje izvora rijeke Une na kojoj se bazira većina naše turističke ponude.
KRAJINA: Kantonalna vlada s ministarstvom privrede generalni je pokrovitelj. Kakva i kolika je podrška drugih institucija?
SABLJAKOVIĆ: Drastična poskupljenja u svijetu su se odrazila i na sajamsku industriju, te su troškovi organizacije ovakvih događaja značajno porasli posljednjih nekoliko godina. Veliku zahvalnost dugujemo našim pokroviteljima i sponzorima, bez kojih ovaj organizacijski i financijski vrlo zahtjevan projekat zaista ne bi bilo moguće realizirati.
Podrškom Vlade Unsko-sanskog kantona i Ministarstva privrede USK-a omogućeno je da sa pripremama krenemo na vrijeme i da sve aktivnosti u organizaciji održimo na visokom nivou.
Gradska uprava Bihaća nam je podrška od osnivanja, kako u financijskom tako i organizacijskom smislu. Osim financijske podrške za sajam, kao događaja od značaja za Bihać, Grad također financira izlaganje malih privrednika, obrtnika i poljoprivrednih proizvođača.
Podršku sajmu već duži niz godina, također, pružaju Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, Agencija za vodno područje rijeke Save, te Vanjskotrgovinska komora BiH i Privredna komora FBiH, čiji predstavnici su i članovi Organizacionog odbora sajma.
Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH podržava sajam putem sredstava za organizatore sajmova u BiH.
Moramo se zahvaliti i na podršci koju nam pružaju naši lokalni mediji RTV USK, RTV Bihać i naravno Unsko-sanske novine, ali i drugi mediji koji prepoznaju značaj ove manifestacije i koji nas prate svih ovih 20 godina. Ovom prilikom pozivam naše građane da svojim dolaskom podrže organizaciju sajma i naše izlagače i partnere i ove godine. Sve servisne informacije vezane za održavanje sajma će biti dostupne početkom sljedeće sedmice na web stranici i društvenim mrežama Privredne komore USK i sajma EKOBIS.
Privredna komora USK kroz sve svoje aktivnosti i projekte nastoji uključiti učenike, studente i mlade ljude, pa bih tako poseban poziv uputila upravo njima, da dođu na sajam, poprate prezentacije i druge događaje, gdje će imati priliku upoznati se s privrednicima i ekspertima iz zemlje i inozemstva i tako imati priliku dobiti vrijedne informacije i ostvariti značajne poslovne kontakte.
Razgovarala: N. P.
Objavio: usn krajina
Drugi Kanton