usnkrajina: 21-05-2025 | 13:34 | Kategorija: Kanton, Prvi, Vijesti

ORGANIZIRANI KRIMINAL I KORUPCIJA: Dvadeset osoba uhapšeno, među njima i policajci, zbog sumnje na mito i prikrivanje nezakonitosti

Dvadeset osoba, među kojima su i policijski službenici, uhapšeno je u srijedu u Bosni i Hercegovini zbog sumnje na korupciju i umiješanost u organizovani kriminal, potvrđeno je iz pravosudnih izvora.

Iz Tužilaštva Unsko-sanskog kantona saopćeno je da je u okviru operacije “Kocka” uhapšen veći broj osoba, uključujući policajce i odgovorne osobe privrednih subjekata, zbog postojanja osnovane sumnje da su počinili krivična djela zloupotrebe položaja ili ovlaštenja, primanja i davanja dara ili drugih oblika koristi, te trgovine uticajem.

U akciji koju je koordinisala Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Federacije BiH, na području Sanskog Mosta i Prijedora privedene osobe osumnjičene da su primale ili davale mito s ciljem prikrivanja nezakonitosti u radu rudnika mrkog uglja Kamengrad.

Čak 17 uhapšenih su policajci MUP-a Unsko-sanskog kantona, potvrdio je kantonalni ministar Adnan Habibija. “Ovo je jedan vid čišćenja sigurnosnog sistema”, izjavio je Habibija.

Sporni rudnik povezan s Milenkom Bašićem, poznatim iz afere s Josipom Rimac

Rudnikom Kamengrad kod Sanskog Mosta upravlja firma “Lager” iz Posušja. Rad ovog rudnika izaziva nezadovoljstvo među stanovnicima Sanskog Mosta zbog načina eksploatacije i uticaja na okoliš.

Vlasnik “Lagera” je Milenko Bašić, protiv kojeg je u Hrvatskoj podignuta optužnica zbog sumnje u korupciju, odnosno podmićivanje vezano za izgradnju vjetroelektrane Krš-Pađene u susjednoj Hrvatskoj.

Prema informacijama portala Index, Bašić za sada nije obuhvaćen istragom. Istražitelji su ipak pretresli prostorije Lagerove podružnice u Sanskom Mostu. Fokus istrage trenutno je na nekoliko firmi koje su preprodavale ugalj Elektroprivredi BiH i Elektroprivredi Srbije.

Firma “Lager” se godinama pozicionira kao regionalni lider u prodaji i servisiranju građevinskih i rudarskih mašina, a poznata je i po unosnim ugovorima s Elektroprivredom BiH.

Od 2015. godine “Lager” posjeduje koncesiju za istraživanje i eksploataciju mrkog uglja u Kamengradu, a iz te firme su odbacivali sve prigovore, tvrdeći da posluju u skladu sa zakonom i da posjeduju sve potrebne okolišne dozvole. Naveli su da su u revitalizaciju rudnika uložili desetine miliona maraka te da su otvorili oko 600 radnih mjesta.

Objavio: usn krajina

Kanton Prvi Vijesti