usnkrajina: 06-02-2025 | 09:06 | Kategorija: Federacija

VLADA FEDERACIJE BOSNE I HERCEGOVINE: Uredbama o reufundaciji doprinosa i financijskoj subvenciji konkretno pomaže privatnom sektoru

Vlada Federacije Bo­sne i Hercegovine do­nijela je na hitnoj sjednici dvije uredbe kojima je utvrđena finansijska podr­ška privatnim poslodavcima kroz refundaciju ili sufinansi­ranje doprinosa, te dana mo­gu­ćnost poslodavcima da ra­dnicima isplate neoporezivu mjesečnu pomoć do 450 KM.
Uredba o mjerama fina­ncijske pomoći privatnim po­slo­davcima, obrtima i osta­lim samostalnim djelatnostima u FBiH s ciljem održa­va­nja postojećih radnih mjesta za 2025. godinu

Održivost korisnika, očuvanje radnih mjesta
Vlada Federacije BiH donijela je Uredbu o mjera­ma financijske pomoći privatnim poslodavcima, obrtima i ostalim samostalnim djelatnostima u Federaciji BiH s ciljem održavanja po­stojećih radnih mjesta za 2025. godinu. Ovom uredbom uređuju se uslovi za dodjelu financijske pomoći, način dodjele, analiza efekata, kao i način izvještavanja.

Dodjela financijske po­moći se odnosi na refunda­ciju već isplaćenog dijela doprinosa za zaposlene radnike za period od 1.1. do 31.12.2025. godine. Cilj dodjele financijske pomoći je održivost korisnika, očuvanje postojećih radnih mjesta i osiguranje podrške likvidnosti za ovaj period.

Ukupna finansijska sredstva za provedbu ove uredbe su osigurana u Budžetu FBiH za 2025. godinu na razdjelu Federalnog ministarstvo razvoja, poduze­tništva i obrta u iznosu od 100.000.000 KM.
Sredstva financijske po­moći po ovoj uredbi namijenjena su održavanju posto­jećih radnih mjesta za 2025. godinu za zaposlene radnike kod korisnika koji ispunjavaju uslove po definiranoj metodologiji, a koristit će se za refundaciju isplaćenog ­dijela doprinosa za broj radnika koji je korisnik imao zaključno sa 30.11.2024. go­dine, te koji su imali neto plaću manju od 1.000 KM i koji imaju kontinuitet u prijavi osiguranja radnika tokom 2025. godine.

Finansijska pomoć dodjeljuje se korisnicima na osnovu Odluke Vlade Fede­racije BiH o raspodjeli sredstava, a isplaćuje mjesečno, odnosno, najkasnije 45 dana od završetka tekućeg mje­seca 2025. godine.
Korisnici financijske po­moći će koristiti sredstva kao refundaciju već isplaćenog dijela doprinosa za predmetni period, a rezultati, odnosno, efekti financijske pomoći korisnicima će biti prezentirani u sklopu kona­čnog izvještaja o dodijeljenoj finansijskoj pomoći sa analizom efekata.

Finansijska pomoć će se dodijeliti korisnicima (pra­vnim i fizičkim licima) na osnovu podataka dobivenih od Porezne uprave Federa­cije BiH, a koji imaju sjedište na teritoriji Federacije BiH, imaju najmanje jednog zapo­slenog radnika na dan 30.11.2024. godine koji je imao neto plaću manju od 1.000 KM i najmanje jednog zaposlenog radnika na kraju tekućeg mjeseca 2025. go­dine, te imaju ostvarenu neto dobit od poslovanja (privre­dna društva) odnosno dohodak od samostalne djelatnosti (obrti i ostale samosta­lne djelatnosti) u poslje­dnjem finansijskom izvještaju manju od 6.500 KM po zaposlenom radniku (prosje­čan broj radnika u 2024. godini). Uslovi su i da korisnici nemaju neizmirenih oba­veza po osnovu doprinosa i poreza, zaključno sa krajem prethodnog mjeseca u odnosu na mjesec 2025. godine za koji se isplaćuje plaća, te da imaju aktivne transakcijske račune i da su očuvali postojeća radna mjesta.

Ovo se odnosi na one korisnike koji na kraju te­kućeg mjeseca u 2025. godini imaju isti ili veći broj zapo­slenih radnika od broja zaposlenih na dan 30.11.2024. godine. Pravo na refundaciju omogućeno je i korisnicima koji imaju eventualno umanjenje broja radnika u odnosu na broj radnika na dan 30.11.2024. godine, i to: mi­kro i mala preduzeća i obrtnici i ostale samostalne djelatnosti (do 50 zaposlenih) koji imaju maksimalno 30 posto manje zaposlenih, kao i ostali poslodavci (50 i više zaposlenih) do 10 posto manje zaposlenih, a zbog okolnosti na koje poslodavci nisu mogli utjecati. Pravo na refundaciju omogućeno je i izvoznicima koji zbog pore­mećaja na tržištu imaju više od 20 posto pada prihoda u odnosu na isti mjesec pre­tho­dne godine, a mogu se obratiti Federalnom minista­rstvu finansija za odobrenje na refundaciju i u slučaju kada imaju više od 10 posto manje zaposlenih.

Uredbom su utvrđeni i izuzeci od prava, te maksimalno dozvoljeni iznos i me­hanizam za dodjelu financijske pomoći, kao i način dodjele pomoći.
Uredbom su utvrđeni i koeficijenti za obračun financijske pomoći, a visina se izra­čunava množenjem jedi­nične vrijednosti koeficijenta sa brojem zaposlenih radnika na dan 30.11.2024. godine. Koeficijent 1 u iznosu od 50 KM primjenjuje se za sve zaposlene radnike kojima su uplaćivani doprinosi na neto plaću od 800,01 do 999,99 KM, koeficijent 2 u iznosu od 100 KM za sve zaposlene radnike kojima su uplaćivani doprinosi na neto plaću od 700,01 do 800 KM, koeficijent 3 u iznosu od 150 KM za sve zaposlene radnike koji­ma su uplaćivani doprinosi na neto plaću od 620,01 do 700 KM i koeficijent 4 u iznosu od 300 KM za sve zaposlene radnike kojima su uplaćivani doprinosi na neto plaću do 620 KM.

Na osnovu metodologije dodjele financijske pomoći, Ministarstvo će objaviti ko­načne Odluke o dodjeli financijske pomoći korisnicima u Službenim novinama Fede­racije BiH najkasnije 45 dana po okončanju tekućeg mje­seca u 2025. godini. Konačne liste korisnika će se objaviti na web stranicama Vlade Fede­racije BiH i Ministarstva po okončanju tekućeg mjeseca u 2025. godini.
Uredba stupa na snagu narednog dana od dana obja­ve u Službenim novinama Federacije BiH.

Uredba o isplati mjese­čne pomoći u neoporezivom iznosu do 450 KM
Ovom uredbom je omo­gu­ćeno poslodavcima da svojim radnicima isplate mjese­čnu pomoć, a propisani su pravo na isplatu pomoći radnicima od strane poslodavca, dinamika i visina isplate, kao i način realizacije.
Kako je obrazloženo, Ure­­dbom je omogućeno po­slo­davcima da svojim radnicima mogu isplatiti do 450 KM mjesečno na ime pomoći s ciljem ublažavanja poslje­dica povećanja troškova života, na način da se radnicima povećaju primanja iz osnova radnog odnose, a bez doda­tnog opterećenja poslodava­ca po osnovu plaćanja poreza na dohodak i doprinosa za oba­vezna osiguranja. Usvaja­njem ove uredbe, kao i ranije donesenom Odlukom o iznosu najniže plaće za 2025. godinu, napravljeni su koraci ka fiskalnoj reformi, a koja se, između ostalog, odnosi na smanjenje zbirne stope doprinosa za obvaezna osiguranja, kao i rasterećenje poslodavaca.
U

Uredbom je propisano da pravo na pomoć ima lice koje ima zasnovan radni odnos sa poslodavcem u skladu sa članom 4. Zakona o radu. Pravo na pomoć imaju poslodavaci koji redovno isplaćuju plaće i uplaćuju doprinose za zaposlene u skladu sa važe­ćim propisima, te nemaju nei­zmirenih obaveza po osnovu poreza i doprinosa, kao i izu­zetno, ukoliko su zaključili spo­razum sa Poreznom upra­vom Federacije BiH o odgodi ili plaćanju obaveza u ratama, u skladu sa posebnim propi­sima koji ovo reguliraju i uredno izmiruju obaveze u skladu sa zaključenim sporazumom.

Poslodavac može, na osnovu ove uredbe, izvršiti isplatu pomoći svojim radnicima do 450 KM mjesečno u skladu sa finansijskim mo­gućnostima i pravilima propi­sanim ovom uredbom. Tako­đer, poslodavac može izvršiti isplatu pomoći radniku i u iznosu koji je manji od ovog iznosa. Ova pomoć može se isplatiti u periodu od dana stupanja na snagu Uredbe, a najkasnije do dana prestanka njenog važenja.
Uredbom je propisano i da poslodavac ne može primijeniti odredbe Uredbe na način da radniku umanji plaću koja mu je obračunata i isplaćena za mjesec novembar 2024. godine. Isplata pomoći će se vršiti isključivo na transakcijske račune radnika, a može biti mjesečno, najkasnije do zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec.

Poslodavac je dužan do­nijeti interni akt kojim će se, između ostalog, urediti iznos i uslovi isplate pomoći radnicima. Pojedinačni akti, koje donosi poslodavac za ostvarivanje ovog prava, obavezno se donose u pisa­nom obliku.

Poslodavac je dužan, do 7. u mjesecu za protekli mje­sec u kojem je izvršena ispla­ta pomoći, dostaviti nadle­žnoj Poreznoj ispostavi izvještaj o isplati pomoći, koja će izvršiti kontrolu ispunjenosti uslova. Porezna uprava je dužna zbirne podatke iz izvještaja dostaviti Federalnom ministarstvu finansija do kraja mjeseca za prethodni mjesec. Ministarstvo će mje­sečno dostavljati Vladi Fede­racije BiH informaciju o izvršenim isplatama, u skladu sa ovom uredbom, s ciljem praćenja njenih efekata.

Ova uredba stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u Službenim no­vinama Federacije BiH, a prestaje važiti 31.7.2025. go­dine, saopćeno je iz Vlade Federacije BiH.

Objavio: usn krajina

Federacija