Dok sam se aktivno bavila veslanjem, prala sam kosu svaki dan. Prala sam tijelo svaki dan, pa sam zaključila da bih trebala svakodnevno šamponirati i kosu. Zatim, u mojim tinejdžerskim godinama, kolegica iz razreda s mnogo gušćom i sjajnijom kosom od moje rekla mi je da je šampon užasan – on vam skida pramenove, tvrdila je, ostavljajući kosu isušenom i krhkom. Šamponirajte što je manje moguće, savjetovala je. Ona sama to je radila samo jednom sedmično.
Pokušavala sam ovo nekoliko užasnih mjeseci. Sve što se postiglo bilo je da izgledam kao nešto izvučeno iz kontejnera za smeće. Počela sam prati kosu svaki drugi dan i od tada sam nastavila s tom rutinom.
No, je li šampon zapravo loš za kosu? Koliko često ga treba koristiti? I koji od nebrojenih vrsta šampona treba koristiti? Pitali smo stručnjake.
“Ne vjerujem da je šampon sam po sebi loš za kosu”, kaže Yene A Damtew, frizerka i vlasnica salona. “Čišćenje kose i vlasišta ključno je za održavanje zdrave kose.”
Istina je da šampon može ukloniti “prirodna ulja koja štite svaki folikul dlake i kožu vlasišta”, kaže dr. Deeptej Singh, certificirani dermatolog te osnivač i vlasnik Sandia Dermatology.
Ali postoji “sretan medij”, kaže. Najbolje rješenje je pristup Zlatokose: “Nemojte previše ili premalo prati”, kaže Singh.
Idealan raspored šamponiranja svake osobe ovisit će o nizu faktora, kaže Singh. To uključuje teksturu i tip kose, je li kemijski tretirana, razinu aktivnosti, lijekove i vremenske uvjete. Općenito, kaže, raspon je negdje između jednom dnevno i jednom sedmično.
“Ako imate vrlo tanku ili tanku kosu, možda ćete je trebati prati češće, dok će one s gustom ili kovrčavom kosom možda trebati prati rjeđe”, kaže dr. Elizabeth Bahar Houshmand, dvostruko certificirana dermatologinja i stručnjakinja za zdravlje kose.
Kosu s trajnom, opuštenu ili obojenu kosu također treba prati rjeđe jer ti tretmani mogu učiniti kosu lomljivijom.
Odluka o tome kada ćete oprati kosu ovisi o nizu osobnih čimbenika, poput mirisa i estetike. No predugo trajanje između pranja, osobito za one s masnim vlasištem, može rezultirati upalom i prekomjernom proizvodnjom gljivica na vlasištu što dovodi do svrbeža i prhuti.
Postoji toliko mnogo različitih vrsta šampona da može biti teško znati koji koristiti. Biste li se odlučili za opciju za hidrataciju, pročišćavanje, povećanje volumena ili zaštitu boje?
Za one s masnim vlasištem i kosom preporučuje šampon za pročišćavanje ili šampon protiv prhuti. Oni sprječavaju masnoću vlasišta, ali kosi vraćaju dovoljno hidratacije kako bi spriječili njezino isušivanje.
Preporučuje se šampon za pročišćavanje za one s pletenicama ili pramenovima, ali prijedlog je da šampon razrijedite vodom radi lakšeg ispiranja.
Normalno vlasište i kosa imaju najviše koristi od hidratantnog šampona koji je nježan i uravnotežuje prirodni sadržaj vlage u kosi. Takvi šamponi često sadrže sastojke kao što su natrijev glukonat, limunska kiselina i natrijev benzoat.
Za kosu koja je kemijski tretirana i sklona je isušivanju i oštećenju, Houshmand kaže da voli “reparativne proizvode s ceramidima i proteinima”. Vraćaju hidrataciju vlasištu i kosi dok popravljaju oštećenja.
Nakon što smočite kosu, Houshmand predlaže upotrebu šampona veličine sitne pare. Ljudi s dugom, gustom ili kovrčavom kosom možda će trebati više ili će možda trebati duplo šamponirati.
“Počnite s fokusom na vlasište”, kaže Damtew. Nježno masiranje glave uklanja sve naslage ulja i proizvoda te potiče cirkulaciju krvi, objašnjava ona. Zatim kaže da “proizvod postupno utrljavate niz vlas kose do vrhova”.
Kada isperete, temeljito isperite kako biste bili sigurni da je sav šampon uklonjen. Svaki ostatak proizvoda “može uzrokovati nakupljanje ili tupost”, kaže Damtew.
Kako biste dodatno zaštitili kosu, nanesite regenerator. To pomaže vezati vlakna kose zajedno, jačajući kosu.
I na kraju, imajte na umu da zdravlje kose nadilazi samo tuširanje. “Zdravo vlasište i uravnotežena prehrana ključni su za poticanje rasta kose”, kaže Damtew. “To je pristup iznutra prema van.”
Objavio: usn krajina
MAGAZIN Zdravlje