usnkrajina: 26-07-2024 | 08:46 | Kategorija: Kanton, Treći

PODUZEĆE D.O.O. “MUJAKIĆ” CAZIN: Ugradnjom toplotne pumpe poboljšana učinkovitost sistema grijanja i hlađenja radnog prostora

Toplotna pumpa, koja je u međuvremenu stavljena u upotrebu, koristi obnovljive izvore energije (vodu), kako bi proizvela toplinsku energiju za grijanje ili hlađenje poslovnih prostorija poduzeća
Toplotne pumpe su CO2 prihvatljiva alternativa kotlovima i ključne su za postizanje klimatskih ciljeva EU eliminacijom fosilnih goriva koja se koriste za napajanje instalacija grijanja

Na Javni poziv Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona, za dodjelu namjenskih sredstava iz ekoloških naknada za 2023. godinu, Projektom unaprjeđenja energetske efikasnosti zagrijavanja poslovnih prostorija, apliciralo je D.O.O. za poslovne usluge “Mujakić” Cazin. Ukupna vrijednost projekta je 11.555 KM od čega je u realizaciju projekta utrošeno 1.555 KM vlastitih sredstava, a 10.000 KM je odobrilo resorno kantonalno ministarstvo.
U pitanju je nabavka i postavljanje toplotne pumpe. Cilj projekta je bio poboljšanje energetske učinkovitosti sistema grijanja i hlađenja. Toplotne pumpe imaju visok koeficijent učinkovitosti (COP), što znači da više proizvode toplinske energije nego što troše električne energije.

Korištenje obnovljivih izvora energije
Smanjenje potrošnje električne energije, odnosno poboljšanje energetske efikasnosti direktno utječe na smanjenje otpada, a time i zagađenja okoliša kroz smanjenje potrošnje prirodnih resursa za proizvodnju el. energije (rudarenja, hidroelektrana i drugih načina proizvodnje struje).
Realizacija projekta, kojim će se postići smanjenje ukupne potrošnje električne energije i poboljšati udobnost poslovnih prostorija, je ograničena na tri mjeseca.
Smanjenje potrošnje električne energije je glavni cilj projekta, tj. da ostvari uštedu u potrošnji električne energije zamjenom postojećeg sistema grijanja i hlađenja s energetski efikasnijom toplotnom pompom koja će zagrijavati sve kancelarijske prostorije sa dosta manjom potrošnjom električne energije. Toplotna pumpa koja je u međuvremenu stavljena u upotrebu, koristi obnovljive izvore energije (vodu), kako bi proizvela toplinsku energiju za grijanje ili hlađenje poslovnih prostorija poduzeća.
Projekat nabavke i implementacija toplotne pumpe ima izuzetnu relevantnost u pogledu ciljeva i prioriteta povećanja energetske efikasnosti koja je ključan faktor u kontroli održivosti i smanjenju potrošnje električne energije.

Smanjen utjecaj zagađenja okoliša
Uzimajući u obzir da su toplotne pumpe visoko efikasni sistemi za grijanje i hlađenje, njihova implementacija ima potencijal da značajno unaprijedi energetsku efikasnost i smanji emisiju štetnih gasova, odnosno kako bi se ekonomično i efikasno omogućilo grijanje i hlađenje poslovnih prostorija poduzeća kroz što manji negativni utjecaj na okolinu što direktno dovodi u vezu smanjenje zagađenja okoliša.
Smanjenje ukupne potrošnje električne energije – korištenje energetski efikasne toplotne pumpe umanjit će potrošnju struje za grijanje i hlađenje prostora. To će rezultirati finanacijskim uštedama i smanjenim utjecajem zagađenja okoliša u odnosu na raniji način zagrijavanja poslovnih prostorija. Toplotne pumpe su CO2 prihvatljiva alternativa kotlovima i ključne su za postizanje klimatskih ciljeva EU eliminacijom fosilnih goriva koja se koriste za napajanje instalacija grijanja.
Poduzeće D.o.o. “Mujakić” Cazin je osnovano krajem 2016. godine i vrši računovodstvene, knjigovodstvene i revizorske poslove. Prije dvije godine poslovne prostorije poduzeća su renovirane kada je i planirano poboljšanje energetske efikasnosti prostora kroz nabavku i instalaciju toplotne pumpe i uređenje kotlovnice. Društvo trenutno zapošljava četiri radnika. Dva su zaposlenika sa zvanjem certificiranih računovođa, a druga dva rade na mjestima knjigovođe i blagajnika.
N.Piralić

Tekst I fotografije objavljene u okviru projekta “EKO KRAJINA” koji se provodi uz financijsku podršku Ministarstva za građenje, prostorno uređenje i zaštitu okoliša Unsko-sanskog kantona.

Objavio: usn krajina

Kanton Treći