usnkrajina: 13-05-2022 | 08:13 | Kategorija: Vijesti

OPĆA BOLNICA U SANSKOM MOSTU: Manjak ljekara, nedovoljno financijskih sredstava

Imamo niže plate nego svi zdravstveni radnici u Federaciji BiH, zbog toga što nemamo platu po kolektivnom ugovoru, nemamo topli obrok, a glavni razlog je nerazumijevanje Zavoda zdravstvenog osiguranja

Opća bolnica u Sanskom Mostu se od početka rada suočava s velikim poteškoćama. Financijski problemi godinama opterećuju ovu zdravstvenu ustanovu, a njeni zaposlenici su ujedno i najslabije plaćeni radnici u zdra-vstvu u Federaciji.

Manjak ljekara, s jedne, i nedovoljno sredstava u budžetu, s druge strane. U to-me se ogledaju problemi Opće bolnice u Sanskom Mostu čiji su radnici jedini kod kojih se ne primjenjuje kolektivni ugovor. Uz to danas imaju tek 12 ljekara na raspolaganju.

Mustafa Avdagić, direktor Opće bolnice Sanski Most

– Imamo niže plate nego svi zdravstveni radnici u Fe-deraciji BiH, zbog toga što nemamo platu po kolektivn-om ugovoru, nemamo topli obrok, a glavni razlog je nerazumijevanje Zavoda zdravstvenog osiguranja za naš status. To više nije nešto neprepoznato, prepoznato je, ali neće da se ta situacija riješi, kaže Mustafa Avdagić, direktor Opće bolnice Sanski Most.

U Općoj bolnici, dakle, krivicu za aktuelno stanje adresiraju na Zavod zdravst-venog osiguranja Unsko-sanskog kantona, smatrajući da imaju uvjete za veću tranšu.

– Odgovor je takav da nam sve priznaju što kažemo, pa onda to ne implementraju. Od 2011. godine  kada su nam priznata dva tima kirugije i ginekologije, internog, pedijatrije i anestezije, pa do svake godine u narativnom dijelu ugovora to piše, u financijskom se nažalost ne ispoštuje, istiće Avdagić.

Jasmin  Husetić, direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja USK-a kaže da stvarna statistika ukazuje na nešto drugo.

– Generalno, u posljednjih 10 godina imamo 35.000 osiguranika manje i obračun financijskih troškova govori nam drugačije, da se ne pojavljuje broj usluga kako to navode u Općoj bolnici Sanski Most, kaže Husetić.

Opća bolnica u Sanskom Mostu pruža zdravstvene usluge tercijarnog nivoa za osiguranike ove i Općine Ključ. U vezi sa funkcioniranjem ove ustanove, resorni ministar nije optimističan.

– Zamislite da ljekar ide u Sanski Most za mizernu platu, nema stimulacije i volje da se tamo zaposli. Pitanje je i kada će dobiti specijalizaciju jer to finansiraju zdravstvene ustanove. Bez dobre baze mladih ljekara ja sam pesimsta za  funkcionisanje te ustanove, ističe Haklić.

U sanskoj bolnici kažu kako su proteklu godinu, ipak, uspješno okončali. Ponajviše zahvaljujući vlastitim odricanjima. Iz istih razloga zaposlenici ne dobijaju nak-nade za tople obroke i regrese i hrane se u zajedničkoj menzi.

Objavio: usn krajina