usnkrajina: 02-06-2025 | 09:03 | Kategorija: BiH
Bosnu i Hercegovinu u narednom periodu očekuje niz ozbiljnih međunarodnih arbitražnih sporova, čija ukupna vrijednost prelazi milijardu eura. Jedan od najaktuelnijih je slučaj slovenačke kompanije Vijadukt, kojoj BiH treba isplatiti presuđenih 110 miliona KM. Međutim, i dalje nije jasno iz kojih će se sredstava to učiniti, budući da Predsjedništvo BiH nije podržalo prijedlog Vijeća ministara da se novac izdvoji iz rezervi Centralne banke BiH.
Ovaj slučaj otvorio je Pandorinu kutiju – sve više arbitražnih tužbi prijeti da dodatno destabilizira finansijsku sliku države. Dok institucije traže rješenje za isplatu 52,8 miliona eura, dug prema Vijaduktu svakim danom raste – kamata iznosi čak 9.000 eura dnevno. Iz Pravobranilaštva BiH upozoravaju da je firma već pokrenula postupke prisilne naplate.
“Tužioci su pred domaćim i međunarodnim sudovima pokrenuli izvršne postupke, a Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi BiH (BHANSA) već trpi posljedice zapljene sredstava. Potreban je koordinisan institucionalni odgovor kako bi se spriječile štetne posljedice”, navode iz Pravobranilaštva BiH.
Međutim, Vijadukt je tek vrh ledenog brijega. Bosnu i Hercegovinu potencijalno čekaju još skuplje tužbe. Elektroprivreda Slovenije traži gotovo 700 miliona eura za ulaganja u RiTE Ugljevik, dok indijska kompanija Mital potražuje 400 miliona dolara zbog navodne štete u Koksnoj industriji Lukavac.
O ovoj problematici raspravljalo se i u Predstavničkom domu Parlamenta BiH:
“Da se finansijske obaveze koje su nastale po osnovu arbitražnih odluka tretiraju kao vanjski dug”, ističe Nihad Omerović, zastupnik u Parlamentu BiH (NiP).
“To je jako opasno, može nas dovesti u potpunu nelikvidnost svih proračuna. Nažalost, činjenica je da se alarmi uključe tek kad je problem gotov i nerješiv”, upozorava Marinko Čavara, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma PSBiH.
Iako se radi o ogromnim iznosima, niko nije preuzeo odgovornost za štetu nanesenu državi.
“Nemamo epilog da zakonski odgovaraju oni koji su krivi za arbitražne sporove koji se fakturišu Bosni i Hercegovini. Nemamo ni političku ni moralnu odgovornost aktera, od kojih niko nije podnio ostavke. Građani su statisti koji će da plate ceh”, ocjenjuje politička analitičarka Tanja Topić.
“Vidjeli smo nonšalantno ponašanje onih koji su odgovorni za slučaj Viadukt. Stvari su vrlo jasne. Na papiru se vidi ko je odgovoran, ali kada slušamo aktere afere, vidimo zapravo da su svi drugi krivi, a oni koji su stvarni krivci – peru ruke”, dodaje Topić.
Bosnu i Hercegovinu očigledno čeka dug i težak proces, ne samo pravni, nego i politički, jer se cijena neodgovornosti sve više prelama preko leđa građana.
Objavio: usn krajina
BiH