usnkrajina: 10-05-2023 | 11:57 | Kategorija: Kanton

SAMRA MEHIĆ, MINISTRICA PRIVREDE U VLADI USK: Razvojne šanse vidimo u energiji, poljoprivredi i turizmu

Cijeli intervju možete pročitati u petak, 12. maja 2023. godine u štampanom izdanju

Privreda kao pokretač razvoja svake regije, uključujući i državu, pa i Unsko-sanski kanton iznimno je bitna karika u lancu koji pokreće rehabilitaciju i nove projekte u ovoj grani. Koliko je razvijena, a koliko će se razvijati privreda u Unsko-sanskom kantonu, za Krajinu je govorila Samra Mehić, ministrica privrede u Vladi Unsko-sanskog kantona.

KRAJINA: Koliko je budžetom za ovu godinu planirano sredstava za privredu i njen razvoj?

MEHIĆ: Kada je u pitanju Program poticaja razvoja male privrede na području Unsko-sanskog kantona i Program poticaja za razvoj turizma ukupno je planirano šest miliona KM. Naravno pored toga planirana su i druga sredstva za programe poticaja kroz koji će biti dodijeljena sredstva nižim nivoima vlasti, a tiču se razvoja poduzetništva na području USK-a kao što su npr. poslovne zone, gdje su također izdvojena značajna sredstva.

KRAJINA: Šta je ovo Ministarstvo do sada učinilo u smislu osnaživanja i poticaja za privredni razvoj i koji su najupečatljiviji,vidljivi rezultati tog angažmana?

MEHIĆ: Kroz protekle dvije godine Ministarstvo privrede izdvojilo je oko 10 miliona KM, kako bi pružilo podršku u osnaživanju privrede i pružanju poticaja privrednicima na području USK-a kroz dodjelu nepovratnih sredstava putem javnih poziva, gdje je prvi put učinjeno takvo nešto za naše privrednike i privredu od osnivanja kantona. Ove godine će to biti još šest miliona koji će biti dodijeljeni putem javnih poziva, što predstavlja velika ulaganja u osnaživanje i razvoj privrede.  Pored ovih ulaganja Ministarstva privrede još 50 posto sredstava je uloženo od  samih privrednika. Pored toga,  prvi put velika podrška se pruža Privrednoj i Obrtničkoj komori koje rade na raznim projektima koje se tiču pružanju podrške i osnaživanju privrede i privrednika Unsko-sanskog kantona.                                                

Primjena evropskog načela supsidijarnosti se najbolje može razumjeti na primjeru Unsko-sanskog kantona. Naša razvojna šansa je proizvodnja (energija, poljoprivreda, industrija), ali i pružanje usluga kroz turizam, a partneri institucije u BiH, ali i predstavnici poslovnog svijeta iz naše zemlje i zemalja Evropske unije. Za privlačenje privatnih investicija trebaju nam značajnije investicije koje realizira Federacija BiH u oblasti cestogradnje, energetike i turizma. U Ministarstvu privrede i Vladi Unsko-sanskog kantona će imati saradnike i prijatelje.

KRAJINA: Dugo vremena Unsko-sanski kanton  nije imao značajnijeg stranog investitora koji bi ulagao u privredni prosperitet ove regije. Da li se situacija u tom smislu promijenila?

MEHIĆ: Ono što ja mogu da kažem od kako sam na čelu ovog ministarstva je da se dosta potencijalnih stranih investitora  javljalo sa kojima sam lično održala sastanke, koji su spremni ulagati u privredni prosperitet na području USK-a. Iskreno se nadam da će u narednom periodu biti nešto i konkretno u tom smislu. 

Razgovarala: N.Dž.

Objavio: usn krajina