Ponukani idejom da se ljude okreću prirodnim rješenjima zdravsvenih problema, ili samo da poboljšaju kvalitetu života pronašli smo jednu ediciju o eteričnim uljim koju je uredila profesorica s našeg Biotehničkog fakulteta u BIhaća, prof. dr. Mejra Bektašević. Prije samog kratkog uvoda o knjizi, donosimo osnovne informacije o eteričnim uljima.
Eterična ulja – šta su i zašto su važna?
Eterična ulja su prirodne, visoko koncentrisane tekućine koje se dobivaju iz različitih dijelova biljaka – cvjetova, lišća, korijena, kore ili plodova. Njihova specifična aroma i ljekovita svojstva čine ih izuzetno korisnim u svakodnevnom životu. Iako su možda najpoznatija po prijatnim mirisima i upotrebi u aromaterapiji, eterična ulja imaju široku primjenu, od zdravstvenih koristi do kozmetike i kućne njege.
Biljke proizvode ova ulja kako bi se zaštitile od štetočina, privukle oprašivače ili se oporavile od povreda. Ljudi su kroz historiju naučili koristiti ove prirodne darove za poboljšanje zdravlja, opuštanje i tretiranje različitih tegoba. Neki primjeri su ulje lavande za smirenje, ulje čajevca za dezinfekciju i ulje limuna za osvježenje.
Zbog svojih snažnih aktivnih sastojaka, eterična ulja se koriste u malim količinama. Veoma su koncentrisana – na primjer, za dobivanje jedne litre ružinog ulja potrebno je preraditi nekoliko tona latica ruže!
Osim u tradicionalnoj medicini, savremena nauka potvrđuje njihovu djelotvornost. Danas se koriste u farmaciji, kozmetici, prehrambenoj industriji i svakodnevnom životu – od prirodnih osvježivača zraka do dodataka za njegu kože. Ipak, potrebno je pažljivo rukovati eteričnim uljima, jer nepravilna upotreba može izazvati neželjene reakcije.
Eterična ulja nisu samo mirisi – ona su prirodni spoj nauke i prirode koji nam omogućava da se povežemo s okolišem i koristimo njegove blagodati na održiv i siguran način.
Čovjek je kroz historiju pronalazio odgovore na svoje potrebe u prirodi. Potrebe za ljepotom, opuštanjem, zdravljem i hranom djelimično su zadovoljene biljkama i njihovim eteričnim uljima. Zbog svoje raznolikosti, složenog sastava i biološke aktivnosti, eterična ulja privukla su veliku pažnju i interes za njihovo proučavanje i primjenu. Godine iskustva dovele su do razvoja tradicionalne medicine i upotrebe eteričnih ulja u razne svrhe.
Razvojem naučnih saznanja i savremenih instrumenata za analizu, tradicionalna znanja o eteričnim uljima dodatno su obogaćena i postala temelj za brojna savremena istraživanja. Potreba za očuvanjem prirode, održivim razvojem i zaštitom biodiverziteta potiče modernog čovjeka da nastavi proučavati i koristiti eterična ulja, koja su bila i ostala neraskidiva veza između čovjeka i prirode koja ga okružuje.
Priliku i čast da uredi ovu knjigu dobila je profesorica s našeg Univerzitata Mejra Bektašević.
O prof. dr. Mejri Bektašević našli smo se sljedeće informacije koje su dostupne na stranici izdavača:
AKADEMSKI UREDNIK
Mejra Bektašević
Univerzitet u Bihaću, Bosna i Hercegovina
Dr. Bektašević istražuje hemijski i biološki profil ljekovitih biljaka koje se koriste u tradicionalnoj medicini Bosne i Hercegovine, s fokusom na izolaciju i karakterizaciju biološki aktivnih komponenti, njihovu antioksidativnu aktivnost i inhibicijska svojstva. Autorica je i koautorica nekoliko naučnih radova te dva univerzitetska udžbenika. Članica je Društva hemičara i hemijskih inženjera Bosne i Hercegovine.
KO-UREDNIK
Olivera Politeo
Univerzitet u Splitu, Hrvatska
Prof. Olivera Politeo je redovna profesorica na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Univerziteta u Splitu, Hrvatska. Njeno istraživačko područje obuhvata biohemiju, hromatografiju, ekstrakciju i hemiju prirodnih proizvoda. Objavila je brojne naučne radove, uključujući 1 knjigu, 1 poglavlje u knjizi i 47 naučnih članaka.
Objavio: usn krajina
Kanton MAGAZIN