usnkrajina: 24-07-2024 | 13:29 | Kategorija: BiH
FOTO: Centar za životnu sredinu
Iz Centra za životnu sredinu iz Bana Luke objavili su kako su posjetili rijeku Unu i pružili podršku mještanima u borbi za očuvanje ove rijeke od pošasti gradnje hidroelektrane na njenom izvorišnom dijelu.
Naime, u mjestu Donja Suvaja, općina Gračac, u susjednoj Hrvatskoj, privatna kompanija je tokom ovoga mjeseca započela radove na gradnji male hidroelektrane na samom izvorištu rijeke Une.
Izvor rijeke Une se sa 248 metara smatra jednim od najdubljih u Evropi. Sama rijeka Una predstavlja jednu od najznačajnijih rijeka Balkana, sa svojim geološkim i hidrološkim osobinama, kao i prisustvom raznovrsnog živog svijeta.
I dok su radovi uveliko otpočeli, pravo pitanje je kakava je reakcija s naše, bh strane. Možemo shvatiti da našim susjedima nije stalo do smaragdne ljepotice, jer najvećim dijelom protiče kroz našu državu, ali da odgovrnim u našoj zemlji, ako takvih uopće ima, nije stalo do očuvanja svjetskog bisera, to je već van pameti. I to baš na današnji dan, kada kreće jubilarna 50. Una regata!?
U opuštenoj atmosferi najavljujse program aktivnosti, a niko se ne osvrće šta se dešava na samom izvoru Une!
Zar pored silnih nevladinih udruženja, ministarstava, općina i gradova, koji se na sva zvona hvale “zaštitom” Une nema ni jednog koji je mogao NA VRIJEME reagirati prema vlastima u Hrvatskoj. Nije moguće da se niko ne može sjetiti silnih eu-konvencija koje prilično dobro tretiraju odnose među državama kada jsu u pitanju vodni resursi.
Ovom prilikom iznosimo glavne konvencije koje definiraju te odnose:
Kada se radi o odnosima između jedne države članice EU i države koja nije članica EU, a rijeka ili vodni resurs prelazi granicu između njih, situacija je složenija. Međutim, postoje međunarodni i regionalni mehanizmi koji pomažu u upravljanju takvim prekograničnim vodnim resursima. Evo kako se takvi slučajevi obično rješavaju:
Konvencije koje su pod okriljem UNECE (Ekonomska komisija UN-a za Evropu) mogu biti ključne u ovim situacijama. Na primjer:
Države članice EU često sklapaju bilateralne ili multilateralne sporazume sa susjednim zemljama koje nisu članice EU. Ovi sporazumi mogu uključivati:
EU može igrati ulogu posrednika ili podržavatelja u odnosima između svojih članica i nečlanica:
Kada nema specifičnih sporazuma ili konvencija, opći principi međunarodnog prava mogu se primjenjivati, kao što su:
U konačnici, uspješno upravljanje prekograničnim vodnim resursima između članica EU i nečlanica često ovisi o uspostavljanju dobrih međudržavnih odnosa i implementaciji međunarodnih standarda i sporazuma.
Očito, djelovati se moglo na vrijeme, ali kao i uvijek, kasnimo!
O. Delić
Objavio: usn krajina
BiH