Objavljeno: 26-05-2024 | 09:55
FOTO: Sa sjednice Skupštine USK, 1998. godina
Uspostavljena je potpuna medijska blokada, jer u čitavoj zaštićenoj zoni nije bilo nijednog stranog dopisnika, a UNPROFOR je u svojim izvještajima umanjivao obim i značaj napada. Britanski visoki službenici su u tom smislu decembra 1994. godine, u vrijeme najžešće opsade Bihaća, otvoreno izražavali nadu da će njegov pad “ucijepiti notu realizma u stajalište bosanske vlade”.
Konstituisanje Unsko-sanskog kantona je predstavljalo značajan doprinos za faktičku uspostavu Federacije BiH, jer, samo egzistiranje Ustavotvorne skupštine, Vlade R/F BiH, predsjednika i potpredsjednika F BiH, te Tuzlansko-podrinjskog kantona koji je formiran 18. avgusta 1994. godine, nije bilo dovoljno za zaživljavanje Federacije BiH. A zaživjeti je morala. Jer, najveća vrijednost koju je Ustav F BiH 30. marta 1994. godine donio – bio je prestanak oružanog sukoba između Armije R BiH i HVO. Da bi se taj prestanak, odnosno mir održao, neophodno je bilo da F BiH i kantoni zažive i na terenu. Njihovo zaživljavanje na terenu u to vrijeme značilo je adut za očuvanje BiH kao države.
U uslovima svakovrsne blokade, ratne iscrpljenosti naroda koji je jedva preživljavao – Federacija je na području Okruga Bihać dočeana raširenih ruku – kao spas i veliko olakšanje. Srećna je okolnost što je do tada već funkcionisao politički sistem kroz Okrug Bihać i što nije bilo sukoba između Armije R BiH i HVO na ovim prostorima. Bihaćki okrug su 5. aprila 1994. godine posjetili članovi Predsjedništva R BiH Ejup Ganić i Ivo Komšić, te ministar spoljnih poslova dr. Irfan Ljubijankić, koji je i donio jedan primjerak Ustava Federacije BiH.
Zaživljavanje Kantona
U sastav Unsko-sanskog kantona, prema mirovnom planu Kontakt grupe za Bosnu i Hercegovinu, trebale su ući cjelokupne teritorije općina Velika Kladuša, Cazin, Bosanska Krupa i Bihać, te dijelovi općina Bosanski Petrovac, Bosanski Novi, Prijedor, Sanski Most i Ključ. Ukupna površina Unsko-sanskog kantona trebala je iznositi 4.841 km ili 8,2 % ukupne površine Bosne i Hercegovine. U cilju stvaranja pretpostavki za implementaciju Ustava Federacije Bosne i Hercegovine, odnosno zaživljavanje Kantona, predsjednik Okruga Bihać je sagledao potraživanja i obaveze Okruga Bihać kao društveno-političke zajednice, te je predložio odgovarajuće mjere s ciljem prelaska na Kanton. S tim u vezi zatraženo je od Izvršnog odbora Okruga da u saradnji sa tadašnjim ministrom koordinatorom za Okrug Bihać i banjalučku regiju mr. Mirsadom Veladžićem predloži Skupštini program aktivnosti na provođenju Ustava Federacije BiH i formiranja prijelaznih kantonalnih i općinskih vlasti.
Nakon ovoga svim općinama je upućen zahtjev da odmah sazovu skupštine općina, izaberu prelazne općinske organe i delegiraju po pet poslanika u prelazno zakonodavno tijelo. Uz zahtjev su upućena i objašnjena dobivena od Skupštine Republike Bosne i Hercegovine. Međutim, činjenica da se implementacija Vašingtonskog sporazuma u Okrugu Bihać, odvijala u drugoj polovini 1994, i prvoj polovini 1995. godine, kada je 5. korpus izvodio najvažnija odbrambena-ofanzivna borbena dejstva, uslovila je da je transformacija Okruga Bihać u Unsko-sanski kanton bila mukotrpnija i dugotrajnija, nego što se očekivalo. Iako su ratni uslovi diktirali realizaciju određenih zakonskih propisa, ipak su općine odmah postupile u skladu sa upućenim zahtjevom. U međuvremenu su zadužena radna tijela Skupštine i Izvršnog odbora da u što kraćem roku izrade kantonalne propise: Nacrt Ustav Unsko-sanskog kantona, Zakon o vladi i Zakon o ministarstvima.
Shvatajući složenost situacije, radna tijela Skupštine i Okruga Bihać pristupila su izradi nacrta Ustava i navedenih zakona i krajem 1994. godine dostavili članovima Izvršnog odbora Okruga radne verzije Ustava Unsko-sanskog kantona, Zakona o Vladi Unsko-sanskog kantona i Zakona o ministarstvima. Navedene aktivnosti realizirane su u vrijeme kada je srbijansko-crnogorski agresor pokušavao da preko Bihaća slomi 5. korpus i tako prisili državni vrh R BiH na prihvatanje nepovoljnih političkih rješenja. Njihov cilj je bio da se slamanjem otpora 5. korpusa dokaže kako Armija R BiH nema snage, država R BiH nema snage, te da se uslovi neko političko rješenje koje je imalo za cilj podjelu Bosne i Hercegovine.
Jedna od najtežih ofanziva izvedena je krajem 1994. godine, kada su združene snage vojske Jugoslavije, vojske RS, NO AP „ZB“ i pobunjeni Srbi u Hrvatskoj iz tzv. UNPA-a zone napale sigurnu zonu UN-a Bihać, čime je otvorena tzv. Bihaćka kriza. Iz zaštitne zone u jednoj državi, organiziran je napad na zaštićenu zonu u drugoj državi. Pola godine prije napada, zaštićena zona Bihać se izgladnjivala, humanitarni konvoji uopće nisu išli (od 143 konvoja samo 12 je prošlo, 131 je vraćen), a neposredno pred napad zaštićenu zonu Bihać je napustio Francuski bataljon. Zamijenila ga je jedinica iz Bangladeša, malobrojna i slabo naoružana.
FOTO: Osnivački akti i lista poslanika, Adem Borić, predsjedavajući Skupštine Kantona
Potpuna medijska blokada
Uspostavljena je potpuna medijska blokada, jer u čitavoj zaštićenoj zoni nije bilo nijednog stranog dopisnika, a UNPROFOR je u svojim izvještajima umanjivao obim i značaj napada. Britanski visoki službenici su u tom smislu decembra 1994. godine, u vrijeme najžešće opsade Bihaća, otvoreno izražavali nadu da će njegov pad “ucijepiti notu realizma u stajalište bosanske vlade”. Ali 5. korpus je slomio ofanzivu agresorskih snaga, iako je srbijansko-crnogorski agresor upotrijebio sve ono što je imao na raspolaganju, ne samo na prostorima Srbije i Crne Gore, nego što je posebno karakteristično, sve ono iz okupiranih područja Hrvatske, iz tzv. UNPA zona. Uslijed navedenih teškoća, koje su proizilazile iz iscrpljenosti, nedostatka oružja i hrane, posao na implementaciji je išao znatno sporije nego što se očekivalo.
Izvršni odbor Okruga Bihać je početkom 1995. godine razmatrao radne verzije Ustava i zakona i uputio ih na javnu raspravu. Jedna od javnih rasprava o Ustavu Unsko-sanskog kantona je upriličena 18. januara 1995. godine u organizaciji Kluba intelektualaca Bihaća. Nakon razmatranja i sumiranja rezultata javne rasprave, Izvršni odbor Okruga je donio i Odluku o načinu rada Skupštine Unsko-sanskog kantona. Do donošenja Poslovnika o radu, a po odluci, do izbora predsjedavajućeg Skupštinom Unsko-sanskog kantona, će predsjedavati najstariji poslanik.
Konstitutivna sjednica Skupštine Unsko-sanskog kantona u prijelaznom periodu održana je 27. maja 1995. godine u sali tadašnjeg Doma Armije u Bihaću. Skupštini je prisustvovao i ministar vanjskih poslova R BiH dr. Irfan Ljubijankić. U svom obraćanju on je prenio pozdrave i selame predsjednika Izetbegovića, čestitke na postignutim rezultatima i uvjerenja predsjednika Izetbegovića da je Okrug Bihać ključni dio Bosne. U daljem toku obraćanja dr. Irfan Ljubijankić je istakao kako su njegovi utisci da su svi segmenti državnog aparata, vojske i društva u tendenciji poboljšanja svoje funkcije i poručio da se istraje na putu poboljšanja ukupne situacije na Okrugu Bihać.
Skupština, kojoj je prisustvovalo 45 poslanika i koju je vidio najstariji poslanik Nazif Cerić je nakon usvajanja poslovnika i izbora Verfikacione komisije, donijela Odluku o verifikaciji mandata izabranim u općinama: Bihać, Bosanska Krupa, Bosanski Novi, Bužim, Cazin, Ključ, Prijedor i Velika Kladuša. Potom je donesena odluka o proglašenju Ustava Unsko-sanskog kantona i za predsjednika Kantona izabran mr. Mirsad Veladžić dotadašnji povjerenik Vlade R BiH za Okrug Bihać, za predsjednika Skupštine Kantona Adem Borić, dok je za njegovog zamjenika izabran Tomo Ćurić. Na kraju je utvrđeno da predsjednik Kantona imenuje mandatara kantonalne vlade, čiji će mandat biti potvrđen na prvoj slijedećoj sjednici.
Sutradan 28. maja, pri povratku, u 02 i 45 minuta oboren je helikopter u kome je bio dr. Irfan Ljubijankić i ostali članovi državne delegacije, nedaleko od Slunja, uz samu cestu Slunj-Velika Kladuša, u rejonu sela Kremen. Na ovaj način je dr. Irfan Ljubijankić mučki ubijen, kada je bio najpotrebniji. Ali otišao je kao da je htio da završi kratko životno putovanje tamo odakle je i krenuo na put ka Bosni kakvu je i sanjao. Bihać – kao simbol i međaš – bio je njegov borbeni zadatak. A tamo gdje se bori, čovjek gine da bi drugi živjeli.
Unsko-sanski kanton je formiran po modelu kako su se organizirali i ostali kantoni u Federaciji BiH. Ono što karakteriše formiranje našeg Kantona jeste činjenica da je on rođen u možda najtežem periodu odbrambeno-oslobodilačkog rata. U trenutku osnivanja Unsko-sanskog kantona, civilne i vojne vlasti su kontrolisale 40 % današnje teritorije Kantona.
Doprinos izgradnji i stabiliziranju borbenog morala
I zaživljavanje Kantona, u narednih pola godine je bilo u znaku intenzivnih odbrambenih ali i oslobodilačkih dejstava. Zapravo, nakon formiranja Kanton se izgrađivao u periodu najžešćih neprijateljskih operacija i oslobodilačke operacije „Sana 95“. On je svojim mjerama značajno doprinosio izgradnji i stabiliziranju borbenog morala jedinica 5. korpusa i jačanju njihovog odbrambenog i ofanzivnog borbenog duha.
Operacija je pripremana i izvedena pod nazivom Mač-95 za srpsku vojsku Krajine, a Štit-95 za vojsku Republike Srpske. Cilj navedenih neprijateljskih operacije je bio ovladati slobodnim prostorom Kantona i konačno razbijanje i uništenje snaga 5. korpusa.
Na težišnom pravcu napada prema Cazinu, agresor je upotrijebio u prvom ešalonu dvije oklopno-mehanizirane čete, tri pješadijske brigade, podržane sa dva mješovita artiljerijska diviziona. U drugom ešalonu uvedene su snage jedne oklopno-mehanizirane čete i dvije pješadijske brigade. Na pomoćnom pravcu napada Željava-Bihać i Gorjevac-Bihać u borbu je uvedena po jedna oklopno-mehanizirana četa i pješadijska brigada.
Namjera agresora je bila da brzim dejstvima prodre u Cazin i presječe slobodnu teritoriju Kantona na dva dijela, a zatim da sa koncentrične osnove izvrši energično uništenje jedinica 5. korpusa. Kakav je intenzitet borbi bio dovoljno govori podatak da su jedinice 5. korpusa za kratko vrijeme uništili 7 tenkova, oštetili 5 tenkova i 1 transporter i zaplijenili jedan tenk T-84.
Srpski napad na Bihać omogućio je hrvatskoj vojsci da otpočne sa izvođenjem borbenih djelovanja pod nazivom „Oluja“, a 5. korpusu da porazi tzv. Narodnu odbranu R „ZB“ i početkom avgusta oslobodi Veliku Kladušu po drugi put. Na ovaj način je konačno poslije višegodišnje blokade deblokiran Kanton i omogućen barem djelimično normalan život.
Deblokadom je omogućeno doturanje pomoći u ljudstvu i MTS, ali i kontakt sa najvišim državnim i vojnim strukturama uživo. Nakon deblokade pristupilo se uspostavljanju ustavno-pravnog poretka države Bosne i Hercegovine na prostorima tzv. R „ZB“ , uspostavljanju civilna kontrole granice, graničnih prelaza i carina.
Nakon izvođenja operacije „Sana 95“, u kojoj je oslobođeno 50 % okupiranog teritorija Kantona, pristupilo se takođe uspostavljanju ustavno-pravnog poretka države Bosne i Hercegovine. Po oslobađanju okupiranog teritorija općine Bihać, Bosanskog Petrovca, Ključa i Bosanske Krupe u septembru 1995. godine, te Sanskog Mosta u oktobru 1995. godine, pružena je pomoć ovim općinama u normaliziranju stanja.
Maslak Nijazija
Objavio: usn krajina