usnkrajina: 16-04-2025 | 08:08 | Kategorija: BiH
Na današnji dan, prije 32 godine, dogodio se jedan od najtragičnijih zločina u ratnom periodu Bosne i Hercegovine – masakr u selu Ahmići. U napadu koji su 16. aprila 1993. godine izveli pripadnici Hrvatskog vijeća odbrane (HVO), život je izgubilo 116 Bošnjaka, među kojima i beba stara svega tri mjeseca.
Ova vojna operacija, nazvana „48 sati pepela i dima“, izvedena je u ranim jutarnjim satima, neposredno nakon sabahskog ezana. U brutalnom napadu, ubijeno je jedanaestoro djece i 32 žene. Selo Ahmići, smješteno u blizini Viteza, postalo je simbol stradanja bošnjačkog naroda, a fotografije potpuno uništene džamije obišle su svijet, ostavljajući snažan utisak na međunarodnu zajednicu.
Za zločine počinjene u Ahmićima, više zapovjednika i pripadnika HVO-a procesuirano je pred međunarodnim sudovima. Najvišu kaznu – 25 godina zatvora – dobio je Dario Kordić, politički vođa bosanskih Hrvata u tom području. Nakon što je odslužio dvije trećine kazne, pušten je na slobodu 2014. godine, a pri povratku u BiH dočekali su ga brojni politički predstavnici HDZ-a, među kojima su bili i predsjednik stranke Dragan Čović, tadašnja predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto, te Marinko Čavara, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
Haški tribunal izrekao je i druge presude: Miroslav Cicko Bralo, bivši pripadnik specijalne jedinice HVO-a „Džokeri“, osuđen je na 20 godina zatvora. Paško Ljubičić je dobio osam godina, a pušten je nakon izdržane dvije trećine kazne. Tihomir Blaškić osuđen je na devet godina zatvora. Braća Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić su u prvostepenom postupku proglašeni krivima, ali su kasnije oslobođeni u žalbenom postupku.
Slaba je, gotovo nikakva utjeha to što su odgovorni za ovaj masakr formalno proglašeni krivima. Gorka je činjenica da su po povratku iz zatvora dočekani kao junaci – junaci koji su svoje “junaštvo” iskazali nad nenaoružanim civilima, ženama i djecom. To je duboka rana koja ne može zacijeliti formalnim presudama.
Prava suština postojanja Bosne i Hercegovine leži upravo u tome da se svako ko obavlja javnu i odgovornu funkciju mora iskreno i savjesno zapitati: čemu vode njegove riječi i postupci? Svako relativiziranje povijesti i zločina, svaka izjava koja umanjuje istinu i patnju žrtava, opasno približava društvo ponavljanju zločina sličnih onom u Ahmićima.
Objavio: usn krajina
BiH