Znanstvenici Univerziteta u Exeteru i onog u Maastrichtu identificirali su širok raspon faktora rizika za demenciju mladih i odbacili tezu da je genetika jedini uzrok ovog stanja. Ujedno su postavili temelje za nove strategije prevencije. Opsežna studija objavljena u časopisu JAMA Neurology utvrdila je 15 faktora rizika koji su slični onima za kasni početak demencije, ali je prvi put ukazala na to da je moguće smanjiti rizik od demencije mladih ciljanjem zdravstvenih i životnih navika. Na globalnoj razini svake godine oko 370.000 mladih oboli od demencije.
Znanstvenici su pratili više od 350 hiljada sudionika mlađih od 65 godina u Velikoj Britaniji i procijenili širok raspon faktora rizika – od genetskih predispozicija do uloge načina života i okoline. Otkrili su da niže formalno obrazovanje, niži socioekonomski status, genetske varijacije, navike, poput pretjerane konzumacije alkohola te socijalne izolacije udružene sa zdravstvenim problemima, uključujući nedostatak vitamina D, depresiju, moždani udar, oštećenje sluha i srčane bolesti, značajno povećavaju rizik od demencije mladih.
Dr. Stevie Hendriks, istraživač sa Univerziteta u Maastrichtu, rekao je da demencija u mlađoj dobi ima vrlo ozbiljan utjecaj jer pogođeni ljudi obično imaju posao i djecu o kojoj se trebaju brinuti.
– Često se pretpostavlja da je uzrok genetski, ali u mnogo slučajeva zapravo ne znamo tačno koji je. Zato smo željeli istražiti i druge rizikofaktore – kaže dr. Hendriks.
– Već smo iz istraživanja na ljudima koji razviju demenciju u starijoj dobi znali da postoji niz promjenjivih faktora rizika. Osim fizičkih faktora, mentalno zdravlje također ima važnu ulogu, uključujući izbjegavanje kroničnog stresa, usamljenosti i depresije. Iznenadila me činjenica da je to vidljivo i u slučaju demencije mladih, ali dobra je vijest da to može ponuditi mogućnosti za smanjenje rizika i u ovoj skupini – istakao je profesor Sebastian Köhler sa Univerziteta u Maastrichtu.
Ljubaznošću Guardian News & Media Ltd. Liječnici su započeli ispitivanje prvog svjetskog mRNA cjepiva protiv raka pluća na pacijentima, dok stručnjaci hvale njegov “revolucionarni” potencijal da spasi tisuće života. Rak…
Vrućine koje su opekle Evropu u nekoliko dana ekstremnog “toplinskog stresa” više su nego što su znanstvenici dosad zabilježili. Zagađivači koji zadržavaju toplinu i doslovno začepljuju atmosferu glavni su razlog…
Poput ugljikohidrata i masti, proteini (grč. πρῶτος=prvi, najvažniji ) su makronutrijent koji tijelo treba u relativno velikim i redovnim dozama (u usporedbi s mikronutrijentima kao što su vitamini i minerali)….
Drevni mačevi uvijek su privlačili našu maštu svojim pričama o slavi i ratovanju. Nedavno otkriće brončanog mača u Nördlingenu, Njemačka, ponovo je rasplamsalo našu fascinaciju ovim drevnim oružjem. Ovo izvanredno…
DVA JEFTINA, lako dostupna dodatka prehrani mogu poboljšati pamćenje kod starijih ljudi, pokazalo je novo istraživanje. Studija, objavljena u časopisu Science Advances, provedena na blizancima, utvrdila je da svakodnevno konzumiranje…
Još neki simptomi su kronična iscrpljenost, povećanje tjelesne težine i bolovi u mišićima Izgleda poput leptira, velika je samo četiri do šest centimetara, no snažno utječe na to koliko brzo…
Tamo postoje virusi koji imaju potencijal zaraziti ljude i pokrenuti novu epidemiju bolesti‘, rekao je genetičar Jean-Michel Claverie Već dulje vrijeme znanstvenici upozoravaju da nam prijeti globalna pandemija patogena, odnosno…
Upozorenje je stiglo nakon što su tri žene i četiri muškarca u dobi između 20 i 70 godina primljeni u bolnicu s upalom pluća uzrokovanom bakterijom legionelom, piše Daily Mail….