PREVISOKA RAZINA MOKRAĆNE KISELINE SKRAĆUJE ŽIVOT VIŠE OD 11 GODINA: Vodi do zatajenja srca i visokog tlaka
Kardiologinja Sonja Frančula-Zaninović,
Objavljeno:22/11/2022. 09:54
Nevjerovatno je koliko problema može uzrokovati štitnjača, mala žlijezda leptirastog oblika koja se nalazi u predjelu vrata. Jednako je problematično ako štitnjača radi 100 na sat, ili puževim korakom, budući da hormoni štitnjače između ostalog reguliraju našu tjelesnu temperaturu, metabolizam i rad srca.
Manjak ili višak ovih hormona u tijelu stoga može izazvati priličnu zabunu. Osobito je velika vjerovatnoća problema sa štitnjačom ako ste žena, i ako ste stariji od 35 godina. Dakle, koji su najkarakterističniji simptomi koji upozoravaju da vam štitnjača ne radi kako bi trebala, i da bi pregled kod liječnika bio dobra ideja?
I šta možemo učiniti sami da pomognemo vlastitom tijelu, otkrila nam je dr. Dubravka Brdar, specijalistica nuklearne medicine u Kliničkom zavodu za nuklearnu medicinu KBC-a Split.
– Učestalost hipotireoze je 1 do -2 % (subklinička hipotireoza, uredni T3 i T4, a TSH povišen; -9 %); hipertireoza 0,5 do 2% (subklinička hipertireoza, uredni T3 i T4, snižen TSH; -3%; a u područjima s dostatnim unosom joda 6 -10 %). Genetski faktori doprinose individualnim razlikama hormona štitnjače i TSH u krvi s udjelom do 65%. Velik broj faktora okoliša također utječe na funkciju štitnjače.
To su u prvom redu prehrana, fizički i emocionalni stres, mnogi lijekovi, pušenje i konzumacija alkohola. Za sintezu hormona štitnjače neophodan je jod, a u organizam se unosi vodom i hranom, ali osim joda, na razinu hormona štitnjače utječu i drugi mikronutrijenti kao što su selen, cink, vitamin D – kaže dr. Brdar, te pojašnjava koja je funkcija svakog od njih.
PROVJERITE SELEN, CINK I VITAMIN D
Selen je sastavni dio enzima koji su bitni za zaštitu od slobodnih radikala, a i enzima koji sudjeluju u metabolizmu hormona štitnjače. Studije su pokazale povezanost smanjene koncentracije selena i gušavosti, hipotireoze, kao i autoimunih bolesti štitnjače. Cink je također bitan u sintezi hormona štitnjače, te je u pacijenata s hipotireozom razina cinka često snižena.
Vitamin D djeluje na izlučivanje hormona štitnjače izravno, preko receptora za vitamin D u hipofizi i u štitnjači. Istraživanja su pokazala povezanost autoimunih bolesti štitnjače sa sniženom koncentracijom vitamina D. Češća konzumacija povrća, sušenog voća, orašastih plodova, koji sadrže omega-3 masne kiseline, fitosterole i polifenole, povezuje se s manjom pojavnosti autoimunih bolesti štitnjače, koje su danas najčešći uzrok funkcijskih poremećaja štitnjače, hipo i hipertireoze.
Neki se lijekovi također povezuju s poremećajima rada štitne žlijezde, a osobito lijekovi koji se koriste u liječenju karcinoma!?
– Tačno je da mnogi lijekovi interferiraju sa sintezom, izlučivanjem, transportom, metabolizmom i djelovanjem hormona štitnjače. Nažalost, istina je da je sve veći broj onkoloških bolesnika. Veliki broj lijekova koji se koriste u terapiji karcinoma mogu dovesti do poremećaja hormona štitnjače.
Pušenje je povezano s povećanim rizikom za Gravesovu bolest, autoimunu bolest koja je danas najčešći uzrok hipertireoze. Umjerena konzumacija alkohola ima također protektivnu ulogu u razvoju autoimunih bolesti štitnjače. Svemu doprinosi i današnji način života.
PRIRODNI RECEPTI
Odnosi li se to u prvom redu na prehranu?
– Činjenica je da je prehrana danas nekvalitetna, nezdrava, prekomjerno se konzumira “fast food”, u proizvodnji hrane prekomjerna je upotreba pesticida i herbicida. Tako postoje podaci da se posljednjih 100-150 godina konzumacija omega-3 masnih kiselina smanjila za čak 80 posto, a unos omega-6 masnih kiselina povećao nekoliko stotina puta! Stoga je stručna preporuka – popravimo i “popravimo” ono na što možemo utjecati, a sigurno možemo odlučiti da naša prehrana bude raznolika i da zastupljenost masti, proteina i ugljikohidrata bude uravnotežena.
Mi u Dalmaciji trebamo što više jesti mediteransku hranu, iskoristiti blagodati podneblja, jer su nam nadohvat prirodni izvori omega-3 masnih kiselina – plava riba, orašasti plodovi, obilje voća i povrća. Samo 20-ak minuta dnevnog izlaganja suncu dovoljno je za sintezu vitamina D, ujutro ili predvečer, ali ne u podne, što manje sjedenja pred računalima i što manje boravka u zatvorenim prostorima. I naravno, što više fizičke aktivnosti, ako ništa drugo korisne su i duge lagane šetnje.
Zagovornik sam svih ovih prirodnih recepata i možemo ih koristiti uz malo dobre volje i truda, a tek u situacijama kad to nije moguće ili je deficit velik, u obzir dolazi nadoknada u obliku “preparata”.
Anaplastični – jedan od najmalignijih karcinoma
Karcinomi štitnjače čine oko 1 posto svih malignih tumora. U žena su oko 3-4 puta češći nego u muškaraca, a jedini sigurno dokazani čimbenik rizika je vanjsko zračenje vrata u dječjoj dobi, a budući da su češći kod žena, mogli bi biti povezani sa ženskim spolnim hormonima. Manje zloćudni tipovi karcinoma imaju vrlo dobru prognozu s tim da je ona lošija u starijoj životnoj dobi i kod prisutnih udaljenih metastaza (kosti, pluća, mozak). 30-godišnje preživljenje bolesnika s papilarnim karcinomima stadija I i II (tj. bez udaljenih metastaza) je 90-100%, a kod bolesnika s udaljenim metastazama 15-godišnje preživljenje je 35%.
Anaplastični karcinom štitnjače je jedan od najmalignijih karcinoma u čovjeka koji se javlja u starijoj dobi i njihova prognoza je vrlo loša, a simptomi su obično nespecifični – bolesnici se žale na nelagodu, pritisak u vratu, umor ili se jave na pregled zbog napipanog čvora u štitnjači ili na vratu.
Ispravite stvar ovim namirnicama
Omega-3 esencijalne masti
Konzumacija esencijalnih omega-3 masti (EPA i DHA) sadržanih u ribi koja se nalazi u hladnim vodama vrlo je važna za pravilnu ravnotežu hormona štitnjače. Posebno se preporuča konzumacija svježeg divljeg lososa, skuše i sardine jer pridonose boljem radu neurotransmitera, poboljšavaju rad imunološkog sustava i pozitivno utječu na raspoloženje.
Kokosovo ulje
Jedno od mnogih djevičanskih ulja koje se preporučuje je ekstra djevičansko kokosovo ulje. Bogato je srednjelančanim zasićenim mastima i preporučuje se osobama koje imaju problema s probavljanjem masti.
Alge
Morske alge su najbolji izvor joda. Alge kao što su haloga, nori i dulse pomažu boljem radu štitnjače.
Probiotici
U probiotičke namirnice spadaju jogurt, kombucha, kefir, kiseli kupus i kozje mlijeko. Naravno, svi ti proizvodi trebaju biti organskog podrijetla!
Proklijale sjemenke i orašasti plodovi
Biljni izvori omega-3 masnih kiselina su orašasti plodovi, sjemenke lana, konoplje i chia sjemenke, koje su ključne za ravnotežu hormona i štitnjače.
Voda
Voda hidratizira tkiva, uklanja otpad i toksine, vlaži kožu i prenosi minerale, vitamine, bjelančevine i šećere po tijelu kako bi se mogao odvijati proces asimilacije. Preporučuje se konzumiranje desetak čaša vode dnevno.
Hrana s visokim sadržajem vlakana
Kod osoba koje imaju hipotireozu dolazi do usporavanja probave, a javljaju se i probavni problemi, stoga je važno u prehranu uključiti vlakna. Preporučuje se najmanje 30 do 40 grama vlakana dnevno.
Objavio: usn krajina
////// MAGAZIN //////
Kardiologinja Sonja Frančula-Zaninović,
Ljubaznošću Guardian News & Media Ltd. Liječnici su započeli ispitivanje prvog svjetskog mRNA cjepiva protiv raka pluća na pacijentima, dok stručnjaci hvale njegov “revolucionarni” potencijal da spasi tisuće života. Rak…
Vrućine koje su opekle Evropu u nekoliko dana ekstremnog “toplinskog stresa” više su nego što su znanstvenici dosad zabilježili. Zagađivači koji zadržavaju toplinu i doslovno začepljuju atmosferu glavni su razlog…
Poput ugljikohidrata i masti, proteini (grč. πρῶτος=prvi, najvažniji ) su makronutrijent koji tijelo treba u relativno velikim i redovnim dozama (u usporedbi s mikronutrijentima kao što su vitamini i minerali)….
Drevni mačevi uvijek su privlačili našu maštu svojim pričama o slavi i ratovanju. Nedavno otkriće brončanog mača u Nördlingenu, Njemačka, ponovo je rasplamsalo našu fascinaciju ovim drevnim oružjem. Ovo izvanredno…
DVA JEFTINA, lako dostupna dodatka prehrani mogu poboljšati pamćenje kod starijih ljudi, pokazalo je novo istraživanje. Studija, objavljena u časopisu Science Advances, provedena na blizancima, utvrdila je da svakodnevno konzumiranje…
Još neki simptomi su kronična iscrpljenost, povećanje tjelesne težine i bolovi u mišićima Izgleda poput leptira, velika je samo četiri do šest centimetara, no snažno utječe na to koliko brzo…
Tamo postoje virusi koji imaju potencijal zaraziti ljude i pokrenuti novu epidemiju bolesti‘, rekao je genetičar Jean-Michel Claverie Već dulje vrijeme znanstvenici upozoravaju da nam prijeti globalna pandemija patogena, odnosno…