04/05/2024

Pandemija otežava poslovanje

Objavljeno:21/01/2022. 10:59


Zbog pandemije koronavirusa i posljedica koje je izazvala u cijelom svijetu, 2020. proglašena je jednom od najtežih godina unazad nekoliko decenija. Uz zdravstvo privreda je bilježila najveće gubitke, posebno u slabo razvijenim zemljama, među kojima je, nažalost, i Bosna i Hercegovina. U protekloj godini, relaksiranjem epidemioloških mjera, došlo je do blagog privrednog oporavka ali se još uvijek daleko od stanja kakvo je bilo prije pandemije.
Mehira Perviz, direktorica Poljoprivrednog zavoda Unsko-sanskog kantona, ističe kako je poslovanje ustanove na čijem je čelu, u protekloj godini bilo zadovoljavajuće obzirom na situaciju sa pandemijom koronavirusa. Nažalost, protekla godina za poljoprivredne proizvođače Unsko-sanskog kantona i šire je bila jako nepovoljna. Razlog su nepovoljne vremenske prilike koje su se odvijale u vrijeme optimalnih sjetvenih rokova i početnog rasta i razvoja za većinu poljoprivrednih kultura. Smjenjivale su se niske temperature, mraz, led, kiša i snijeg, a potom je nastupio period visokih temperatura i dugotrajni period suša baš u vrijeme sazrijevanja, što je za posljedicu imalo smanjenje prinosa i to većine poljoprivrednih kultura. Jedino je situacija bila povoljnija za proizvođače strnih žita jer je žetva obavljena prije početka dugotrajnog sušnog perioda.

Rast cijena repromaterijala se nastavlja

– Moram istaći da je Odjeljenje za ratarsko povrtlarsku i voćarsku proizvodnju Poljoprivrednog zavoda USK uspješno realiziralo makroogled strnih žitarica kao rezultat dugogodišnje suradnje Zavoda i sjemenskih i naučno-istraživačkih kuća, što je dalo rezultate. Kako s terena pristižu rezultati na području Unsko-sanskog kantona najgore su prošli pčelari. Općenito zbog loših vremenskih uvjeta pčelarstvo je na ovom području zadnjih nekoliko godina prilično ugroženo a prošla godina je bila, slobodno možemo reći, katastrofalna jer veliki broj ovdašnjih pčelara nije ostvario prinose niti za vlastite potrebe. Iza pčelara su voćari. Rane sorte voća u vrijeme cvjetanja su pogođene niskim temperaturama, ledom i mrazom što se odrazilo na kasniji razvoj ploda i prinose općenito. Osim krajnje nepovoljnih vremenskih uvjeta poljoprivrednu proizvodnju je pratilo naglo povećanje cijena repromaterijala – goriva, đubriva, sjemenskog materijala, zaštitnih sredstava što je dodatno pogoršalo cjelokupnu situaciju u poljoprivrednoj proizvodnji USK i šire. Cijene navedenih stavki u odnosu na 2020., u prošloj su godini rasle više od 100 posto. Nažalost, rast cijena je nastavljen i u ovoj godini i već je sada problem za poljoprivredne proizvođače kako obaviti proljetnu sjetvu. Svakako da će se to odraziti na obim poljoprivredne proizvodnje u godini pred nama. Sublimiranjem površina jesenje sjetve u 2021. godini, sa područja svih osam općina/gradova Kantona, zasijano je svega 8.862,5 ha raznim povrtlarskim kulturama, ozimim žitaricama i krmnim biljem. Poredeći jesenju sjetvu u 2021. sa 2020. godinom dolazimo do podatka da je manje zasijano oko 750 ha. Ako želimo brži razvoj poljoprivredne proizvodnje podrška u vidu poticaja sa državnog, federalnog i kantonalnog nivoa mora biti značajnija. Problem nelojalne konkurencije je sveprisutan i mora se rješavati ukoliko želimo da održimo poljoprivrednu proizvodnju a kasnije poboljšamo njen razvoj, da zadovoljimo barem potrebe bh. tržišta. Poljoprivredni zavod USK, u svom djelokrugu rada, nastoji maksimalno pomoći poljoprivredne proizvođače, ističe Perviz.
Zavod posjeduje dva međunarodna standarda na kojima zasniva svoj rad a to su: Standard ISO 9001-održavanje sistema upravljanja kvalitetom i Standard 17025 na osnovu kojeg laboratorijske analize, za koje je Zavod ovlašten da radi, su međunarodno priznate.

Kadrovsko i materijalno jačanje službi

Uzgojno selekcijska služba Poljoprivrednog zavoda USK, koja zaprima i obrađuje zahtjeve za poticaj animalne proizvodnje, kako za kantonalni tako i federalni nivo, u protekloj je godini obradila ukupno 1.926 zahtjeva, za stotinjak više nego u godini ranije. Perviz naglašava kako je ovu službu neophodno kadrovski i materijalno ojačati, u cilju uspostave uzgojno selekcijskog rada uz prethodnu uspostavu centralnog softvera za matično knjigovodstvo, te uz izmjene i dopune Zakona o stočarstvu u dijelu definiranja zaduženja kako bi ovaj dio konačno zaživio.
Izvještajno-prognozna služba PZ USK je u protekloj godini provodila redovne aktivnosti monitoringa štetnih organizama u uzorcima bilja, biljnim proizvodima, tlu, vodi i drugim nadziranim predmetima radi utvrđivanja prisustva štetnih organizama koji su dio programa posebnog nadzora kao i ostalih štetnih organizama putem feromonskih i lovnih klopki na voćarskim kulturama i u zaštićenim prostorima – plastenicima na području svih općina/gradova Kantona. Na osnovu tih aktivnosti je urađen Izvještaj o radu Izvještajno-prognozne službe PZ USK za 2021. godinu, koji je proslijeđen svim općinama/gradovima kao i Centralnoj izvještajno-prognoznoj službi Federalnog poljoprivrednog zavoda.
Provode se i redovne aktivnosti na osnovu mjernih podataka sa agrometeorološke stanice, kao i aparata za mjerenje koncentracije polena, te na osnovu očitovanih podataka se rade izvještaji, daju obavještenja, upozorenja poljoprivrednim proizvođačima, kao i uputstva o mjerama.

Stručnjaci PZ USK na usluzi poljoprivrednim proizvođačima

– U narednoj godini Centralna izvještajno-prognozna služba putem projekta UNDP EU 4 AGRI planira distribuciju 15 savremenih meteostanica od kojih bi dvije trebale biti instalirane prije početka vegetacione sezone na području Unsko-sanskog kantona putem kojih bi znatno modernizirali i uaprijedili rad Kantonalne izvještajno-prognozne službe. To bi značilo modernizaciju sistema za praćenje bolesti i štetočina, nabavka i postavljanje lovnih klopki kod poljoprivrednih proizvođača na području Unsko-sanskog kantona i stručna obrada sistemskih rješenja od značaja za oblast zaštite zdravlja bilja. U Odjeljenju ispitne laboratorije u 2021. godini je urađeno 277 analiza uzoraka zemljišta – 2.216 parametara analiza i isto toliko pisanih preporuka sa mjerama koje treba poduzeti pri zasnivanju nasada ili usjeva kojeg obavlja odjeljenje za ratarsko povrtlarsku i voćarsku proizvodnju. Projekt “Mjere za sprečavanje širenja i uništavanja korovske biljne vrste Ambrozija” 2021. godine je realiziran uz financijsku podršku kantonalnog ministarstva građenja što očekujemo i u narednom periodu kao redovnu aktivnost. Nadalje, nakon nadzornog audita od strane Instituta za akreditiranje BiH produžen je status akreditacije i prošireno područje akreditacije novim metodama (mineralna gnojiva), a u ovoj godini planiramo završiti proces akreditacije otpadnih voda u cilju poboljšanja kvalitete pružanja usluga, većeg priliva vlastitih prihoda a sve u cilju održavanja standarda 17025, ali i proširenja scoupa akreditacija novim metodama i dobivanje novih ovlaštenja. Cilj je kroz projekte obezbijediti neophodnu laboratorijsku opremu radi unaprjeđenja rada novim metodama, kao i proširenje laboratorijskih kapaciteta novim prostorijama. Slijedi i aktivnost uspostavljanja robnih rezervi USK, kao projekat javno-privatnog partnerstva, uz prethodno kadrovsko jačanje, usvajanje srednjoročnih i jednogodišnjih planova nabavke roba za robne rezerve kao i usvajanje normativa za nabavku roba. Nadalje, donošenjem Zakona o poljoprivredno-savjetodavnim službama, kao i zakonska obaveza je bila uspostavljanje i kadrovsko jačanje poljoprivredno-savjetodavne službe PZ USK koja svoj rad zasniva na osnovu navedenog zakona, kao i Plana i programa rada centralne poljoprivredno savjetodavne službe pri Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Općenito cilj ovog Zavoda je u narednom periodu poboljšati i unaprijediti kvalitet pružanja usluga kroz sve segmente rada kao centralni servis za poljoprivredne proizvođače, nastavak saradnje sa općinskim/gradskim službama za poljoprivredu, ostalim institucijama i NVO na području Kantona i šire kroz edukaciju , implementaciju projekata i razmjenu informacija, a proširenjem akreditacije novim metodama i dobivanjem novih ovlaštenja obezbijediti veći priliv vlastitih prihoda, ističe Mehira Perviz, direktorica Poljoprivrednog zavoda USK.
Ovom prilikom poziva sve registrirane poljoprivredne proizvođače kao i one koji se žele baviti ovim vidom proizvodnje da im se obrate ukoliko imaju bilo kakvim nedoumica i pitanja. Stručnjaci Poljoprivrednog zavoda USK su im uvijek na raspolaganju bilo da se obrate elektronskim putem ili direktno.

N. Piralić


Objavio: usn krajina


////// MAGAZIN //////

O nama

Portal usnkrajina sastavni je dio i elektroničko izdanje Unsko-sanskih novina

Osnovani smo 1995. od strane Skupštine Unsko-sanskog kantona kao javno poduzeće s ograničenom odgovornošću

Potražite nas na društvenim mrežama:

Kontakt

502. viteške, Bihać, BiH

usnovine@bih.net.ba

+387 37 228-409

+387 37 224-103

Radno vrijeme
pon - pet: 8 - 15
vikendom i praznicima: ne radimo